2016-03-16 00:13:14

Boşanmaya Karar Verirken

Boşanmadan önce kendinize bu soruları sorun.

Boşanmaya Karar Verirken

Boşanma, bir insanın hayatındaki en travmalı süreçlerden biridir. Bu zorlu süreçte yaptığınız seçimi iyi değerlendirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bu nedenle de kendinize şu soruları sormalısınız. İşte boşanmadan önce çiftlerin kendilerine sormaları gereken sorular şöyle.

Neden böyle bir karar aldınız?

  • Boşanma kararı hem ilişkileriniz, hem aile hayatınızın yıkılması demektir. Bu yıkım eşinizle yaşadığınız bireysel sorunların getirisi midir? 
  • Boşanma kararınız, geçmişinizin tekrarı niteliğinde midir?
  • İlişkinizdeki sıkıntılar, ruhsal sorunlarınızla ne kadar bağlantılıdır? 
  • Hayata bir yıkımla başlama sürecini ne kadar kaldırabilirsiniz? 
  • Bu adımı yıkmak için mi, yoksa yapmak için mi atıyorsunuz?

Bu sorulara cevap aramalı ve yaşadıklarınızı anlamaya çalışmalısınız. Bu hem size zaman kazandıracak, olaylara daha gerçeğe uygun ve objektif bakmanızı sağlayacak, hem de geçmişinizin etkilerini görmenizi sağlayacaktır. Böyle bir duruma açık olup, olmamanız tabii ki, sizin kararınız, ancak bilmelisiniz ki, geçmişinizin etkilerini fark edebilmeniz ilişkinizi, ailenizi, çocuklarınızı kurtaracak tek anahtar yoldur.

Çocukların boşanmayı kolay kabul edeceği bir yaşı yoktur. 

Psikologlara göre, boşanma gibi gebelik de kendine yeni bir yapılanma süreci içerir ve hayatınıza aynı defterde, yeni bir sayfa açmak şeklinde algılanabilir. Bu iki travma birleştiğinde ise, tabii ki de zor bir süreç sizi bekleyecektir.

Hamileliğinizden dolayı boşanma kararınızı ertelemeniz, ilişkinizde yaşadığınız sorunları çözmediğiniz sürece hiçbir şey değiştirmez. Hatta bu durum zamanla eşinizle birbirinize itici gelmenize bile neden olabilir. Bu durum sizi daha da yalnızlaştıran, yıpratıcı bir döneme sokar. İlişkinizde yaşadığınız çatışmalara ve huzursuzluklara rağmen, çocuklarınız için ayrılmıyorsanız, gelecekte çocuğunuz bu durumdan daha fazla zarar görebilir. Çocuğunuz yetişkin olduğun da, anne ve babasının ilişkilerinde sergiledikleri ikiyüzlülük, başkalarıyla ilişki kurma biçimlerine de etki eder. Unutmayın, bir çocuk için anne ve babasının boşanmasını daha kolay kabullenebileceği deal bir yaş yoktur. Böyle bir durumun, çocuğunuzun başına henüz konuşmaya ve yürümeye başlamadan hatta doğmadan önce gelmesi, derin yaralar açacağı anlamına gelmez. Bunun yerine anne-baba olarak çocuğunuzla gelecekte konuşmaya, belirsizlikleri ortadan kaldırmaya ve uygar davranışlar sergilemeye çalışmalısınız. Böylece çocuğunuz açısından boşanmanızın yaratacağı sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Çocuğunuz boşanmadan nasıl etkilenir? 

Aslında çocuğunuzun hayat hikayesi, doğumundan çok önceleri yazılmaya başlanır. Eşinizle tanışmanız, evlilik ve evlilik içindeki uyumunuz, evliliğinizin hangi döneminde çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz, hazır ve istekli olup olmadığınıza kadar tüm süreç bu hikayeyi şekillendiren önemli noktalardır. Yani hamilelik öncesi yaşadıklarınız, hamilelik süreciniz de ve sonrasında yaşadıklarınız kadar önemlidir. Sevgi ve saygının olmadığı, sürekli gergin ve çatışmalı bir aile ortamında yaşamanın yaratacağı olumsuz etkiler, boşanmanızın getireceği durumlardan çok daha yıkıcı olabilir. Burada önemli olan şey boşanmanın ne anlama geldiğini çocuğunuza anlatabilmeniz ve çocuğunuzun belirsizlikler yaşamaması için anne-baba olarak tüm desteğinizi daima hissettirmenizdir. 

Bu önerilere dikkat! 

  • Sorunlarınız için öncelikle kendi kendinize dönüp bakmaya çalışın. 
  • Öfkelerinizin neye ve kime karşı olduğunu anlamaya çalışın.
  • Kızgınlıkları ellerinden alındı diye, hayatlarının boşaldığını hissedenlerden olmayın.
  • Geride sorunlu bir eş ve çocuk bırakmamak için psikolojik destek almaktan kaçınmayın.

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap