2016-04-20 19:23:27

Çocuğa Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oyuncak çocukların gelişimi üzerinde oldukça önemli bir yere sahip. Peki aileler oyuncak seçimi yaparken nelere dikkat etmeli? Yaşa göre oyuncak seçimini nasıl yapmalı?Bu yazımızda bunlara cevap arayacağız.

Oyun, çocukların gelişimi için en önemli etkinliklerden biridir. Aynı zamanda çocuğun eğlenirken öğrenmesini sağlayan en etkili metotlardan da biridir. Oyun çocuğun bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine de yardımcı olur. Bu nedenle çocuğunuzla oynadığınız oyunların ve onun için aldığınız oyuncakların çocuğunuzun gelişimi için ne kadar önemli olduğunu dikkate almanız gerekir.

Çocuğu iyi tanımak gerekir

Ebeveynlerin yaptığı genel bir hata çocuklarına kendilerinin ilgisini çeken oyuncakları almaktır. Aksine oyuncak alırken çocukların ilgisini çeken oyuncaklar alınmalıdır. Bunun için çocuğunuzla birlikte zaman geçirmeniz, onların oynadıkları oyun ve oyuncak tercihlerini gözlem yapmanız işe yarayacaktır.

Çocuğunuzun gelişimine göre oyuncaklar

Oyuncak seçerken çocuğunuzun fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişim düzeyi önemlidir. Çocuğunuzun gelişim düzeyinden çok daha üst düzeyde olan bir oyuncağı aldığınız zaman çocuğunuz bu oyuncakla oynarken kendisinde yetersizlik duygusu yaşayabilir. Yani onun yaşına uygun olmayan bir oyuncak aldığınızda çocuğunuz yaşayacağı yetersizlik duygusuyla bir daha bu oyuncak ile oynamayacak. Ayrıca yaşadığı bu duygu nedeniyle kendine güveni da zedelenecektir. Öte yandan, çocuğunuzun yaşından daha küçük yaşlara hitap eden bir oyuncak aldığınızda ise çocuğunuz bu eğlenceden çok çabuk bir şekilde bıkacak, belki de oyuncak onun ilgisini hiç çekmeyecek bile. Oyuncaklar çocuğun yeni beceriler öğrenmesi, öğrendiği becerileri geliştirmesi için fırsatlar sunacak şekilde seçilmelidir.

Çocuğunuzun güvenliği için çocuğun yaşına göre oyuncaklar seçin

Çocuklar çok küçük yaşlarda nesneleri ağızlarına alarak dünyayı keşfe çıkarlar. Buna göre 3 yaşından küçük bebekler için küçük oyuncaklar, keskin uçlu ve parçalara ayrılabilen oyuncaklar almak tehlikelidir. 3 yaşında veya daha büyük çocuklarınıza da küçük parçaları ağızlarına almamaları gerektiğini anlatın ancak çocuk oyuncakları yine de ağzına alıyorsa bu oyuncaklarını saklamanızda fayda var.

Çocuğunuza oyuncak aldığınızda, oyuncağı çocuğunuza vermeden önce ambalajını çıkarmayı ve iyice yıkamayı unutmayın. Bu güvenlik açısından önemlidir.

Farklı yaş grupları için oyuncak seçimleri

0-12 aylık: Bu dönemde bebeğinizin daha çok duyularına yönelik oyuncaklar seçmeniz onun gelişimini olumlu yönde destekleyecektir. Seçtiğiniz oyuncaklar parlak renkli, hafif ve müzikli olabilir. Ancak yüksek ses çıkaran oyuncaklar olmamasına da özellikle dikkat etmelisiniz. Çıngıraklar ve hafif müzikli oyuncaklar bebeğinizin ince motor kaslarının gelişmesi açısından faydalıdır. Bunun yanında büyük ebatlarda ve iç içe geçebilen oyuncaklar da bebeğinizin sıralama becerilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Renkli, üstünde şekiller, resimler bulunan yere serebileceğiniz örtüler de bu dönemde çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Emeklemesini ve yürümesini desteklemek için itilip çekilebilen oyuncaklarda seçebilirsiniz.

1-3 yaş: Bu dönemde çocuğunuz özellikle fiziksel aktivitelerinin arttığı oyunları oynamaktan büyük bir zevk alacaktır. Dış mekanlarda üç tekerlekli bisiklete, oyuncak arabalara, kamyonlara binebilir, kova-kürek takımlarıyla kum ile oynayabilir. Çocuğunuz bu dönemde top ile oynamaktan da büyük zevk alacaktır. Yaşına uygun yapbozlar alarak çocuğunuzun zihnini geliştirebilirsiniz. Legolardan ve tahta bloklardan kuleler, evler yapmak, mutfak setleri ile oynamak, müzik aletleri ile farklı ritimler tutturmak çocuğunuzun yaratıcılığının ve hayal gücünün gelişmesi açısından büyük önem taşıyacaktır. Tüm aile birlikte oynayacağınız, ya da çocuğunuzun arkadaşları ile oynayabileceği kutu oyunlarının çocuğunuzun sosyal gelişimine katkısı oldukça büyüktür. Kutu oyunları ile çocuğunuzun kurallara uyma ve uygulama, sırasını bekleme, paylaşma gibi önemli sosyal alışkanlıklar edinmesini destekleyebilirsiniz.

3-5 yaş: Yine bu dönemde de Legolar ve tahta bloklar ile oyun oynamak çocukların ilgisini çekmeye devam eder. Ayrıca bu yaş dönemindeki çocuklar oyun hamuru ile oynamaktan ve boya kalemleriyle resimler çizmekten de zevk alırlar. Kutu oyunları, oyuncak evlerle oynamak da onlar için oldukça eğlencelidir. Bu yaş dönemindeki çocuklar çizgi film seyrettikleri için çizgi karakterlerin oyuncakları ile de oynamak isteyebilir. Onlara çizgi film karakterlerinin oyuncaklarını alırken bu oyuncakların rollerinin ne olduğuna özen göstererek almanız da oldukça önemlidir. Çocuğunuzun kişiliğinin oluştuğu bu yaşlarda bu oyun karakterlerinden çok kolay etkilendiğini bilmelisiniz. Bu yaş grubu çocuklarına farklı hikaye kitapları, abaküs ve kavramları öğrenmelerini destekleyen şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları almanız onların zihinsel gelişimini desteklemek açısından son derece önemlidir.

5-9 yaş: Bu yaş döneminde çocuklar yaşına uygun hobi oyun setleri, spor oyunları, bilgisayar oyunları, matematik içerikli oyunları oynamaktan hoşlanır. Çocuğunuza eğitici ve öğretici hikaye kitapları almanız ve bu kitapları birlikte okuyup değerlendirmeniz de onun için oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında neden-sonuç ilişkisi olan ve problem çözme becerilerini geliştirebilecek oyuncaklar da bu yaş dönemindeki çocuklar için alınabilecek oyuncaklar arasındadır.

9-12 yaş: Bu yaş dönemindeki çocuklar için kendine güven ve yaşıtları tarafından kabul edilme çok önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirebilecek kutu oyunlarının önemi büyüktür. Bu yaş grubundaki çocuklar daha zor ve karmaşık puzzle yapmaktan, zihinsel yeteneklerini sınayan bulmacaları çözmekten ve bilimle ilgili oyuncaklarla oynamaktan zevk alırlar. Spor faaliyetleri de bu yaş grubu için önemlidir.

Çocuğun Cinsiyeti

Oyuncak alırken çocuğunuzun cinsiyetine uygun bir oyuncak seçmeniz onun oyuncakla oynama isteğini artıracak önemli bir etkendir. Örneğin kız çocuğuna aldığınız bir oyuncak daha çok erkek çocuklarına yönelik bir oyuncak ise bu kız çocuğuna çekici gelmeyebilir ve oynamak istemeyebilir. 

Tüm bu faktörlerin yanı sıra aldığınız oyuncağın eğitsel olması da çocuğunuzun gelişimini desteklemek için faydalıdır. Ancak şunu unutmamalısınız ki, aldığınız her oyuncağın eğitsel olması gerekmez. Oyun ve oyuncaklar eğlenmek anlamına gelir ve bir oyuncağı sadece eğlenceli olduğu için de alabilirsiniz.

 

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Yorum Yap