2015-10-20 21:05:40

Çocuğunuz her şeyi içine mi atıyor?

Depresyon yetişkinler de olduğu gibi çocuklarda da sık görülen bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon hayatın getirdiği birçok duruma gösterilen normal bir tepki olup, oldukça da sancılı geçirilen bir dönemdir.

Çocuğunuz her şeyi içine mi atıyor?

Okul öncesi yaş grubunda depresyon oranı %0.9, Okul çağında çocukluk depresyonu %1.9, Ergenlik döneminde ise depresyon oranları %5-6 aralığında gözlenir.

Araştırmalara göre kız çocuklarının sorunlara karşı tepkisi, dışarı vurmaktan çok içine atmak. İşte bu tepki nedeniyle erkeklere göre depresif belirtiler gösterme ihtimalleri daha fazla.

Ailede depresyon geçiren bireylerin olması, aile içi problemler, anne-baba arasındaki sürekli çatışmalar, kişiler arası ilişkilerdeki problemler, terkedilme korkusu ve kayıplar... Stres altında olan çocuklar, dikkat eksikliği, öğrenme veya davranış bozukluğu olan çocukların da, depresyon yaşama riski daha yüksek olmaktadır.

Aşırı ağlama depresyon belirtisi
Çocuklarda görülen depresyon belirtileri yetişkinlerdekine benzer olabildiği gibi, bazen çocukların yaşadığı depresyon, kendini farklı şekillerde de belli edebiliyor. Bebeklik döneminde durgunluk, aşırı ağlama, huzursuzluk, hırçınlık, iştahta azalma, kusma, ishal, kilo kaybı ve fiziksel gelişimde gecikme, çocuktaki depresyonun habercisi olabilirken; daha büyük çocuklarda depresyon mutsuzluk, sıkıntı, ilgisizlik, saldırganlık veya baş/karın ağrısı gibi fiziksel şikayetler şeklinde ortaya çıkabiliyor.

İnsanlar ile vakit geçirmekten hoşlanan bir çocuk artık yalnız kalmak istiyor ve hiçbir şeyle ilgilenmek istemiyorsa; eskiden onu eğlendiren şeyler artık onun için hiç eğlendirici gelmiyorsa, bu durum depresyon belirtisi olabilir.

Depresyon geçiren bir çocuğun sevilmediğini düşünüp ‘kötü bir çocuk’ olduğu gibi söylemlerde bulunabileceğine dikkati çeken uzmanlar “Olaylardan dolayı da sık sık kendini suçlar. Kendine güveni azalır, çekingenleşir, ölmek istediği gibi söylemlerde bulunup intihardan bahsedebilir. Depresyon yaşayan ergenler ise kendilerini daha iyi hissedebilmek için sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımında medet umabilirler” diyor. Okulda veya evde düzeni bozan çocuklar da depresyon geçiriyor olabilir. Bazen çocuklar öfke, saldırganlık gibi davranış problemleri sergileyerek depresyonlarını maskeliyor olabilirler. Ayrıca depresyon çocuğun okul başarısında düşmelere,  konsantrasyon ve dikkat eksikliğine sebep olabilir.

Belirtileri

 • Sık sık üzüntülü olma hali ve ağlama
 • Uyku bozuklukları ve yeme alışkanlıklarında değişim
 • Sevdiği aktivitelere ilgisizlik, zevk almama
 • Enerji eksikliği
 • Kendini soyutlama, iletişimsizlik
 • Öz saygı eksikliği, suçluluk duygusu
 • Öfke, yıkıcı haraketler, saldırganlık
 • Konsantrasyonda düşüş, okulda başarısızlık
 • Baş ağrısı, karın ağrısı gibi bedensel şikayetler
 • İntihar veya kendine zarar verici davranış düşünceleri
Paylaş:
Tags:

Yorumlar

 • Sohbet
  2015-10-27 11:54:41

  cocukalırmıızn herşeyi içine atması cok kötü bence. iletişimde devamlı olmalıyız. Cocukalrımıza ilgi vede sohbete tmeye cabalamalıyız

 • kiralık minibüs servis
  2015-10-31 14:41:10

  Çok doğru gerçekten 17 yaşında kızım var ergenlik dönemini hiç yansıtmadı bize çok olaylar yaşadık hep dik dur bize karşı ama korkumuz içinde yaşayıp daha kötü olması

Yorum Yap