2015-12-29 17:17:20

Çocuklarla Alışveriş Yapmak

Çocuklarla alışverişe çıkmanın eziyet mi eğlence mi olduğu tamamen size ve sizin çocuklarınıza bu konuda verdiğiniz eğitime bağlı.

Çocuklarla Alışveriş Yapmak

Genelde çocuklarla birlikte çarşıya, pazara çıkmanın zavallı küçükler üzerinde fazlasıyla sinirlendirici bir etkisi olduğu düşünülür. Ama bugün mağazalara şöyle bir göz attığınız zaman çocuklarıyla birlikte alış verişe çıkan annelerin daha zavallı ve daha sinirleri oldukları hemen göze çarpar.

Çünkü pek çok çocuk, çocuk gıda maddesi satılan herhangi bir markete girdiği zaman sanki birer sinir törpüsü kesiliyor, bu tip alış veriş merkezlerinde onların iştahlarını ve isteklerini uyandıran öylesine çeşitli şeyler var ki ve onlar da isteklerini kabul ettirebilmek için ağlıyarak tepinmeyi yegane çare olarak görüp bunu uyguluyorlar.

Doğal olarak her alışverişe çıkıldığında çocuğu evde bırakmak olası değil. Çünkü alış veriş de önemli yaşam deneyimlerinden biri sayılır. Çocuklar satın alınmanın ana noktalarını öğrenmelidir. İyi planlanmış bir alışveriş çocuğa rahat durması için şekerlemelere boğmadan da onu eğlence kaynağı olabilir. Şimdi vereceğimiz on önemli kural çocuklarla birlikte çıktığınız alışverişi sizin için kolaylaştıracaktır.

  1. Alışverişe çıkmadan önce çocuğunuzu bu konuda hazırlayın ve daha evde ona neler alacağınızı söyleyin.
  2. Alışverişe çıkmadan önce çocuğunnuzun karnını iyice doyurun. Bu çocuğun her yiyeceği istemesini önler.
  3. Çocuğunuzun, size alışveriş sırasında yardımcı olmak için birlikte geleceğini onun kafasına iyice sokun. Onu götürmenizin nedeni durup dururken ona bir şeyler almak değildir. Eğer alışveriş sırasıda uslu durursa belki de sonunda istediği her hangi bir şey ile ödüllendirilebilir.
  4. Çocukların satın alınan eşyaları taşımaya bayıldıkları bir gerçektir. Küçüklere ufak bir paket verebilirsiniz. Daha büyükler için ise küçük bir çanta ya da sepet edinirseniz iyi olur.
  5. Çocuğunuzun markette herhangi bir zarar vermesini önlemek için onun şişeleri devirmesini, ya da sebzeleri birbirine katmasını beklemeyin. Ona çok daha önceden dikkatlı olmasını tembih edin.
  6. Büyük çocuklarınıza alışveriş yaparken kalite farkını öğretin.
  7. Eğer çevreyi tanıyorlarsa, büyük çocuklar kendi kendilerine de alışverişe çıkabilirler. İstediklerinizi tam olarak alabilmişlerse çocuğunuza övgü dolu sözler söylemeyi unutmayın. Eğer yanlış bir alışveriş uygulamışsa, dostça bir tutumla yaptığı yanlışlığı ve verdiği zararları açıklayın.
  8. Yanlış aldığı gıda maddesini değiştirmesi için çocuğu geri yollamayın, nasıl olsa işinize yarar.
  9. Eğer çocuğunuz bozuk ya da bayat bir gıda maddesi almışsa, siz de çocuğunuzla birlikte giderek dükkan sahibine bunu belirtin.
  10. Alışverişe gidebilen çocuğun hesabını da iyi bilmesi gerekir. Kasa fişini ve arta kalan parayı öylesine masanın üzerine atmakla iş bitmez. Çocuk aldığı her şeyin fiyatını tek tek bilmelidir.

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap