2016-02-10 22:45:08

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyonu ya da "doğum hüznü" denilen bu hastalığa yakalanan ilk kadın siz değilsiniz. Bu, pek çok kadında görülebilen bir durumdur.

Dokuz aydır yolunu gözlediğiniz bebeğiniz nihayet doğdu. Eşiniz de bu günü sizin kadar sabırsızlıkla bekliyordu. Doğum sancılarınız da geride kaldı. Ve artık evde sevdiklerinizin arasındasınız.

O halde neden kendinizi bu kadar kötü hissediyorsunuz?

Doğum sonrası depresyonu ya da "doğum hüznü" denilen bu hastalığa yakalanan ilk kadın siz değilsiniz. Bu, pekçok kadında görülebilen bir durumdur.

Doğum sonrası depresyonu genellikle doğumu izleyen bir kaç gün içerisinde ortaya çıkar. Büyük olasılıkla evinize yeni döndünüz. Kendinizi aniden sebebsiz yere gözyaşları içinde bulabilirsiniz. Bir an için iyi, ancak sonra yine kötü hissedersiniz.

Daha önce doğum yapmış bir kadın için doğum sonrası depresyonuyla başetmek daha kolay olabilir. Ama ilk kez anne olan kadınlarda bu durum hem şaşırtıcı hemde korkutucu olabilir.

Doğum sonrası depresyonunun birçok nedeni vardır.

En önemli nedenlerden biri bebeğin doğumundan sonra ortaya çıkan ani hormonal değişikliklerdir.

Ardından duygusal bir çöküş de eklenir. Dokuz ay boyunca yanlızca tek bir olaya yoğunlaştınız. Bu sizi korkutmuş olabilir, onu heycanla beklediniz hatta rüyanızda bile gördünüz. Şimdi ise hepsi sona erdi. Daha önceleri kendinize yönelttiğiniz dikkatiniz şimdi bebeğinize yönelmiş durumda. Böylesine çaresiz bir varlığa nasıl bakabileceğinizi merak ediyorsunuz.

Buna bir de pekçok annenin yaşadığı normal yorgunluğunuzu ekleyin. Bedeniniz çok halsiz ve yorgunsunuz. Fakat yoğun bakım ve ilgi gerektiren ve gecede birkaç kez emzirilmek isteyen bir bebekle dinlenme şansınız pek fazla olamaz.

Eğer çalışıyorsanız, doğum nedeniyle artık evdesiniz. Bu da sizi çok etkileyebilir. Bebeğin ağlaması dışında eviniz oldukça sessiz gibi görünebilir. Kimseyle görüşemezsiniz ve herkes dışarıdayken siz hala kendinizi çalışıyormuşsunuz gibi hissedersiniz.

Sonuç olarak da sizin için görünen yol depresyondur. Şişman ve bakımsız olduğunuzu, duş yapma şansınızın bile olmadığını hissedersiniz ve zamanın yanlızca yemek yemekle tükendiğini düşünürsünüz.

Eşinizin sizi yeniden çekici bulup bulmadığını düşünerek kaygılanırsınız.

Doğum sonrası depresyonu genellikle bir kaç hafta sürer. Birçok kadın bu fırtınayı kolay atlatır. Fakat bazı şiddetli depresyonlar ise tedavi gerektirebilir.

Bununla birlikte, bu zor durumda kendiniz için yapabileceğiniz şeyler de vardır.

En önemlisi her fırsat bulduğunuzda uyumaya çalışmanızdır. Eğer bebeğinizi biberon ile besliyorsanız bazı geceler bunu eşinize bırakın. Ancak emziriyorsanız, yatmadan önce sütü memenizden pompa ile çekip bir şişeye koyabilirsiniz. Daha sonra siz dinlenirken eşiniz bebeğinizi bu sütle besliyebilir.

Akşamları kimseye davet verebilecek bir durumda değilsiniz. Eğer bakacak başka bir çocuğunuz yoksa bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun.

Bu dönemde eşinizinde size destek olması çok önemlidir.

Eğer depresyonunuzun ağır olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşün. Size psikoterapi önerebilir veya bir antidepresan ilac verebilir. Ağır ve uzun süren depresyonlarda hastaneye yatmanız ve psikiyatrik tedavi görmeniz de gerekebilir.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap