2015-12-28 02:18:04

Evliliğin Mutluluk İçinde Geçmesi İçin

Bir ömür boyu mutlu bir evlilik için eşler evlilikten neler bekler.

Evliliğin Mutluluk İçinde Geçmesi İçin

Ev kadınının yuvasında başarılı olması için yapacaçı işleri iyi bilmesi gereklidir. Günümüzün koşulları, evlendikten sonra yavaş yavaş öğrenmeye elverişli değildir. Özelliklede çalışacaksa, Acemilik devresi genç kızlıkta geçirilmeli, evliliğe hazır başlamalıdır. Öncelikle kadın çalışacaksa düzensiz yapılacak işlerle kaybedilecek vakit olmadığı gibi, araç gereçlerin ve malzemelerin ziyan olması da bütçeyi sarsar.

Bu nedenle kız çoçuklarının eğitimine değinmek istiyoruz. " Kızımın elini sıcak sudan soğuk suya sokturmam," demek marifet değildir. Onlara küçük yaşta bazı görevleri ve sorumlulukları yükleyerek, yaşı büyüdükçe de sorumlu olduğu işleri de artırmalıdır. Bunları en iyi şekilde, severek başlamayı ve alışkanlık edinmeleri sağlanmalıdır. Okul çağında anne ile beraberlik azalır. Bu eksiklik okullardaki uygulamalı derslerde doldurulur. Hem de daha metotlu bir öğrenim sağlanır.

Böyle bir imkana sahip olmayan genç kızlar ise evlilikten önce ev işleri ile ilgili kurslara giderek kendini geliştirebilir. Günümüzde böyle kurslardan evli bayanlar bile yararlanabiliyor. Bir ev kadınının bilmesi gereken sadece çamaşır yıkamak, ütü yapmak ve yemek pişirmek gibi işler midir. Kesinlikle hayır. Biraz psikoloji, epeyce eğitim ve yeteri kadarda diplomasiden anlamalıdır.

Bir ev kadını, büyük ve küçükler için dertlerinii anlatabilecekleri, sırasında yargı veya desteğine güvendikleri bir destek olmalıdır. Evlilik kurulduğunda, eğitim bilgisi hem çocukların, hem de eşin eğitimi için gereklidir. ' Kocamı nasıl eğitirim?' diye soracaksanız.

Bekarlığın sultanlık olduğuna inan pek çok erkeğin, evlilik düzenine ayak uydurması pek de kolay değildir. Aynı şekilde siz de eşinizin isteğine göre davranmaya severek katlanacaksınız. İşte bu birbirine eğilme döneminde, sevginin toz pembe ışıkları altında, biraz eğitim, biraz da diplomasi yolu ile başarılı olmak kadına düşüyor.

Dileğimiz bütün evliliklerin mutluluk içinde geçmesidir.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • Sabun Bazı
    2015-12-29 14:35:28

    Umarım hak eden herkes mutlu bir şekilde yaşar. Faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

Yorum Yap