2016-05-13 02:17:45

Genç ve Geç Yaşta Anne Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Çok genç yaşlarda (18-20) bebek sahibi olan anne ve babalar buna hazırlıklı olamazlar. Anne ve baba rolleri bebek dünyaya geldikten sonra öğrenilir.

Genç ve Geç Yaşta Anne Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Anne olmak her kadın için mucizevi bir olaydır. Anne olmak kendinizden daha çok düşündüğünüz ve bir ömür düşüneceğiniz varlığın sizin içinizde yavaş yavaş büyümesidir. Modern zamanda kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi ve kariyer planlaması anne olma yaşını artırdı. Günümüzde kadının evlilik yaşı ortalama 25-27 arası olup. Doğal olarak anne olma yaşı da 30 ve üzeri yaşlara rastlamaktadır. Uzmanlar ise en ideal anne olma yaşının 25-30 yaş arası olduğunu söylüyorlar. 

Genç ve geç yaşta anne olmanın avantajları ve dezavantajları:

Anne-baba olmaya hazırlık

Evlilikten sonra bazı kadınlar bebek sahibi olmak için hazırlık süresi geçiriyor.  Çünkü aile hayatına adapte olmak ve çiftlerin ilişkilerinin güçlendirilmesi için belli bir zamana ihtiyaçları vardır. Hem hayat, hem de kadınlar kendi kendilerini ebeveynlik için hazırlar. Çok genç yaşlarda (18-20) bebek sahibi olan anne ve babalar buna hazırlıklı olamazlar. Anne ve baba rolleri bebek dünyaya geldikten sonra öğrenilir.

Genç yaşta anne olmanın avantajları: 

- Kadının yumurtaları daha sağlıklıdır ve diğer yaşlardaki annelere göre riskleri oldukça azdır.

- Erken yaşta anne olan kadınlar çocuklarıyla yaşam içinde daha uzun süre zaman geçirebilirler.

- Gelecekte yaşanabilecek bazı kaygılar genç yaşta anne olan kadınlara göre daha azdır.

- Çok geç yaşta evlenip anne olan kadınlar çocuklarının geleceğini göremeyecekleri, onlara doyamayacakları, onlarla daha az vakit geçirebilecekleri açısından kaygı yaşayabilirler.

- Yaşla birlikte bazı sağlık sorunları da meydana gelir. Çabuk yorulma, uykusuzluğa karşı hoşgörüsüzlük, çocuğun enerjisine ve hareketliliğine ulaşamamak gibi sorunlar geç yaşta anne olanlarda daha sık rastlanır.

- Dolayısıyla erken yaşta anne olan kadınlar daha enerjiktir, çocuğuna karşı daha toleranslı ve sabırlıdır.

- Erken yaşta anne olan kadınlar genellikle, çocuklarıyla çok çatışma yaşamıyorlar. Özellikle çocuklarının ergenlik dönemlerinde daha anlayışlı, yapıcı ve arabulucu olabilirler.

- Erken yaşta anneliği yaşadıkları için tekrar anne olma fikrine, çocuklarına bir kardeş, dünyaya bir çocuk daha getirme düşüncesine daha rahat karar verebilirler. Çünkü bir ya da birkaç çocuğa daha enerjileri vardır.

Genç yaşta anne olmanın dezavantajları:

Genç yaşta anne olmanın bazı avantajları olduğu gibi, dezavantajları da vardır. Genç yaşında anne olan kadın henüz kadınlığını ve eş rolünü yaşayamadan anne olduğunda hayat tecrübesi yeterince olmuyor. Bu nedenle de çocuk büyütürken hata yapma olasılığı daha yüksek oluyor. Hayatta yapmak istediklerini henüz gerçekleştirmemiş, eşi ile olan ilişkisini tam olarak oturtmamış, sorunlarını ortadan kaldırmamış olarak bebek sahibi oluyorlar. Bu nedenle de maalesef sorunlar zaman geçtikçe daha da büyüyerek çocukların ve ebeveynlerin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Toplumumuzda sorunlu evlilik hayatının bebeğin doğumu ile düzeleceğine dair yanlış fikirler var. Bir evlilikte çözülmemiş sorunlar varsa, bebek doğduktan sonra bu sorunlar daha da büyüyüp artar. Eğer bu sorunlar çözülmemişse, erken yaşta anne olan kadın çocuğunu çok sevse bile, hayatı önünde bir engel olur. Çünkü çocuğuna karşı birçok sorumluluğu vardır. Bireysel kimlikle birlikte, anne kimliği de var ve hayatına yön verirken mutlaka çocuğunu da düşünmelidir. Yeni bir şehir, iş seçimi, yeni kuracağı ilişkiler, eş seçimine kadar her konuyu daha derinlemesine düşünmeye sevk edecektir. Böyle durumlar da hem erken yaşta anne olan kadına, hem de çocuğuna zarar verebilir.

Genç yaşta anne olmak isteyen kadınlar öncelikle hayattan neler beklediklerini, yaşama dair amaçlarını, karı-koca ilişkilerini ve anne olduktan sonra karşılaşabilecekleri zorlukları da düşünmelidir. Tabi bu durum sadece genç yaşta bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için değil, her yaştaki kadın için önemlidir. Ancak daha çok genç yaşta anne olan kadınlar için bu risk daha fazladır. Çünkü genç yaşta anne olan kadınların birçoğunun maddi özgürlüğü maalesef ki yok ve bu nedenle de hayatla daha çok mücadele etmek zorunda kalırlar.

Sağlıklı bir çocuğa sahip olmak ve çocuğunun geleceğini eşi ile birlikte planlayıp kurmak her kadının hayalidir. Anneliği tatmak, çocuğunu sağlıklı bir ortamda yetiştirmek isteyen kadınlara verilebilecek en önemli tavsiye çocuklarını koşulsuz sevmeleri ve bu sevgiyi mutlaka çocuklarına hissettirmeleridir. Sevgi çocuğunuza verebileceğiniz en değerli hediyedir.

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • Ankara Plywood Yağ
    2016-05-23 15:01:26

    genç yaşta anne ve baba olmak kuşak farklılığından dolayı iyi bir şey bana göre hem evlendikten sonra evliliğin farkına varmak hemde daha erken yaşta olgunlaşmaya sebep Olur.

  • Rize Kavurması
    2016-06-15 12:56:43

    Anneler Güzeldir , genç yaşta anne olmak hayata hızlı başlamaktır.

Yorum Yap