2015-12-18 22:17:41

İlişkide Uyum / Beraberlik

Birliği olan bir aile, bireyler arasındaki uyumlu sevgi ilişkisinin bir göstergesidir.

İlişkide Uyum / Beraberlik

Cinsellik bireyden bireye değiştiği gibi bireyin yaşam süresi boyunca da değişimler geçirmektedir. Bu açıdan abkıldığında cinsel eğitimin hiç sona ermediğini çünkü sürekli olarak hem kendi tepkilerimiz hemde eşimizin hakkında yeni tepkiler öğrendiğimizi söyleyebiliriz. Bireyler kendi kendilerini daha iyi tanıyabilmeleri için girişimlerde bulunup bir başlangıç yapmalıdır. Herkesin bu yöndeki çabası muhakkak diğerinden daha farklı olacaktır. Çünkü cinsel gelişimle ilgili belirli kurallar yoktur ama bu süreç içinde yön verici, yol gösterici bazı işaretlere rastlarız.

Örneğin cinsel çekiciliğin insana özgü heyecan verici ve güzel bir olay olmasına karşın, iki insan arasında anlamlı ve derin bir ilişkiyi sürdürmeye tek başına yeterli olamayacağını anlamak bu yön verici işaretlerden biridir. Gerçek cinsel olgunluk yalnızca bedensel olgunluğu aşan özellikleri, örneğin güven, kendini ve başkalarını tanıma, zihin ve beden rahatlığı, ve " sevgi " adı altında topladığımız tüm öteki güzel değerleri içerir. Elle doyum geçerli bir cinsel tatmin yoludur ama sevişme bir eşin varlığını gerektirir ve çoğumuzun da asıl istediği sevişmedir. Sevişmede eşlerden biri yalnızca bir cinsel doyum aracı değildir. Eş bize eşit biridir. Eşimizin de bizim gibi değişik duygusal özellikler gösteren ruhsal durumları olabilir. Eşimiz de sıkıntılı ya da mutlu olabilir. Eşimiz bize ancak ondan alabildiğimizi verebilir, bizden de yalnızca ona vermesini bilip verdiğimiz şeyleri alabilir. Yalnızca bedenimizi verip gönlümüzü ve zihnimizi karşımızdakine açmak uzun dönemde beraberinde doyumsuzluğu getirir. Ancak şekilde yalnızca eşin bedenini kabul etmekte doyumsuzlukla sonuçlanır. Cinsel yolculuğumuzda karşılaşacağımız en önemli  işaret, ilk kez ( belkide son kez olmak üzere ) kendimizden birşeyler verme istek ve yeteneğini kendimizde görmemizdir. Yatakta yapılan herşey ya daha önce denenmiş ya da gelecekte denenecek şeylerdir. Bununla birlikte hiç bir insanın tepkileri bir başkasınınkiyle tıpa tıp aynı değildir. Uyumlu eşler birbirlerinin ne istediğini hissederler ya da zamanla öğrenirler; birbirlerini düşünürler. Her iki cins içinde zevk almanın yarısı zevk vermektir. Zevk almak ve zevk vermek sevişme anında birleşerek en kusursuz zevki oluştururlar. Zevk almak ve karşımızdakine zevk verebilmek için bedenlerimizin nasıl çalıştığı hakkında bir fikrimizin olması gerekir. Cinsel organların bilgisinden yoksun bırakılan insanlar bilinmezlerin kıskacındadırlar. Bilinmeyen şeyleri keşvetmenin romantik olmaması söz konusu değildir. Tersine bilgi ve karşımızdakine değer verme temeline dayalı her başarılı birleşme kendi gizemini yaratır: Zevk, neşe ve sevginin çözümlenemeyen gizemidir bu. Cinsel yaşam insana mutluluk verir. Bu mutluluğu eşimize sunduğumuz bedenin, zihnin ve gönlün dünyanın en iyi bedeni, zihni, gönlü olmasa da bizim verebileceğimizin en iyisi olduğunun güveni ve rahatlığını duyduğumuzda tadarız. Yaratıcı olmay, okşamayı, karşılık göstermeyi, dürüst olmayı kendimize ve eşimize borçluyuzdur. Mutlu aşıkların birbirleriyle pek konuştuğu söylenilemez.

Cinsel konularda karşılıklı suçlamalara girmemek gerekir. Eşimiz yeteri kadar karşılık göstermiyorsa ilk önce bizim eşimize yeterince ilgi gösterip göstermediğimizi sorgulamalıyız. Yakınlık, sevişme, eşimizin ve kendimizin vucudunu tanımamız uyumlu ve sürekli bir cinsel yaşamın vazgeçilmezleridir. Eşlerden biri karşılık göstermiyorsa o zaman bir çift olarak 'biz' cinsel ilişkimizde başarısızlığa uğramışızdır. Bu durumda ya birbirimiz hakkında bildiklerimiz yetersizdir ya da her ikimizin de sevişme ve sıcak ilgi göstermesinde bir eksiklik vardır.

Çoğumuzun, çok uyumlu ve sevgi dolu bir ilişkinin bile çözemeyeceği sorunları olabilir. Bu konuda yardımcı olacak uzman kişilerden profesyonel bir yardım gerekmekte ve evlilik terapisine ihtiyaç doğmaktadır. Kendisini olgun ve uyumlu bir ilişkiye hazır hisseden kişi gerektiğinde yardım istemeyede hazır olmalıdır. Uyumun ne olduğunu gereğinden fazla irdelemeye çalışmanında bir yararı yoktur. Bazen nefeslilerden oluşan bir orkestra bazende yumuşak bir düet olarak da karşımıza çıkabilir uyum. Başka bir insanla tam bir uyum sağladığımızda bu iilişkiyi sevgiyle beslemeli ve geliştirmeliyiz. Gözlerimizi açtığımızda yanımızda yatan eşimize dönüp, "Cinsellik güzel şey!" dediğimiz sabahlar olmuştur, olacaktır, ya da olabilir.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap