2015-10-20 22:36:37

Kalıcı evlilik için 8 tüyo

Uzun ve mutlu bir evlilik için sorunları değil çözümleri keşfedin. İşte mutlu evliliğin sırları.

Kalıcı evlilik için 8 tüyo

Evliliğinizi öncelik halıne getirin:

Evlilik birinci, çocuklar ikinci, iş üçüncü sırada olmalı.Evliliğinizi ilk sırada tutarsanız,çocuklarınız daha mutlu, işinizde de daha üretken olursunuz. Öncelikleriniz değiştiğinde herşey parçalanabilir.

Asla yatağa öfkeli girmeyin:

Yatağa girerken kafanızdan stresli düşünceleri atın. Gün içinde birçok şey yaşamış, hatta şiddetli kavga bile etmiş olabilirsiniz. Ama yatmadan önce sorunlarınızı mutlaka halledin. Çünkü yatak odanız sizin için özel bir dünya ve o odaya sorunlarınızı taşımamalısınız.

İktidar savaşına girmeyin:

Tartışmayı illa birinin kazanması gerekiyorsa bırakın eşiniz kazansın. Bu konuda hırslı olmayın, kimin kazandığı yada kaybettiği ne kadar önemli olabilirki? Sizin hiç mi suçunuz yok? Neticede böyle hesaplar yaparak bir ömür o insanla yaşayamassınız.

Birbirinizi ihmal etmeyin:

Neden evlendiğinizi unutmamalasınız. Üzüntülerinizi, sevinçlerinizi paylaşmak ve tabiki hayatı daha keyifli kılmak için evlendiniz. Bu demek değilki yapışık ikizler gibi bir hayat sürün, tabiki eşiniz arkadaşlarıyla maça giderken sizde kız arkadaşlarınızla çıkabilirsiniz. Bunlar evliliğinizin monotonlaşmasını engellemeye yardımcı küçük detaylar. Fakat plan yaparken eşinizin fikrini almıyor ona danışmıyorsanız yanlış yoldasınız. Eşinizi herşeyden üstün tutmalı ve denge kurmalısınız.

Rolleri paylaşın:

Rollerin paylaşımı, evlilik içinde çiftlerin üzerine düşen vazifelerdir. Eşitlikçi ve modern bir ilişkide erkek ve kadın, ev, çocuk bakımı ve karar alma sorumluluklarını paylaşırlar. Geleneksel ilişkilerde ise, kadın öncelikli olarak evle ve çocuklarla ilgili işleri yürütmekle sorumludur. Erkeğin kariyeri genellikler kadınınkinden daha önceliklidir ve karar alma da genellikle erkeğe ait bir sorumluluktur. Bazı durumlarda ise, eşler arasında rol dağılımı konusunda farklılıklar olduğunu görürüz. Bu fark eşlerin mulu yada mutsuz olmasını belirler. Mutlu evliliklerde rollerin paylaşımı çok enemlidir.

Kıyaslamayın:

Eşinizi başkalarının eşleriyle kıyaslamayın. Bu ciddi mutsuzluklara ve tartışmalara yol açar, Her insan farklıdır, yaradılıştan gelen özelliklere yada yetiştirilişten kaynaklanan farklılıklara sahiptir.Özelliklede cinsel konularda kıyaslamalar eşin ruh dünyasında derin yaralar açarak komplekslere zemin hazırlar. Bu nedenle kıyaslamak yerine sadece takdir edin, başkalarıyla kıyaslamak eşinizi değiştirmeyecektir.

Emir cümlesi kullanmayın:

Eşinizle konuşurken asla emir içeren cümleler kurmayın.Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır, isteklerinizi rica yoluyla dile getirmeniz, olası bir tartışmayı engelleyeceği gibi, eşinizinde isteklerinizi severek yapmasına sebeb olur.. Kulllanacağınız her emir cümlesi eşinizin bilinç altına yerleşir, ve en ufak tartışmalarda büyüyüp gün yüzüne çıkar. Ufak bir tartışmanın nasıl büyük bir sorun haline geldiğine siz bile şaşırırsınız.

Eşinizi değil kendinizi değiştirin:

Evliliklerde eşlerin en çok yaptığı hatlardan biride eşlerini deşiştirmeye çalışmalarıdır. Oysaki eşler, işe eşlerini değil de kendilerini değiştirmekle başlasalar, herşey daha kolay olacak ve daha az yorulacaklar. Bu nedenle herşeyi dillendirmek yerine, davranışlarınızla ona yol gösterin. Zamanla eşinizinde size uyum sağladığını göreceksiniz. Unutmayın, vermeden alamazsınız. 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • Chat
    2015-10-27 11:56:22

    Gercekden harika tüyolar olmuş. okumanızı tavsiye ederim bu güzel makaleyi. siteniz cok yararlı olmuş

Yorum Yap