2016-02-12 03:00:05

Mutlu Boşanmak Mümkün mü?

İnsanın var olduğu her anın içinde mutluluk olmalıdır; hastalıkta ve sağlıkta, evliyken veya boşanmışken.

Mutlu Boşanmak Mümkün mü?

Günümüzde evlilikler yaşamın getirdiği sorunlar ve küçük anlaşmazlıklarla sarsıntıya uğrayabiliyor. Birçok çift evliliklerini yoluna koymak, düzenlerini bozmamak, ya da yaşam şartlarının içinde var olan olumsuzlukları gidermek için uzmanlardan yardım isterler.

Derin yaralar almamış evlilikler devam ederken bazı evlilikler için se durum aynı şekilde devam etmez. Bu durumda var olan evlilik terapisi yerini boşanma terapisine bırakabilir ve mutlu boşanmanın temeli nasıl atılır, ona odaklanılabilir.

Boşanma denilince aklımıza ilk kavga ve tartışmalar gelir. Uzun yıllar aynı yastığa baş koyduğunuz eşiniz, bir süre sonra size yabancı biri kadar uzak olabilir. Boşanma süreci her ne kadar birçok çift için birbirinden farklı olsa da; sonuç olarak boşanma kararı vermişlerse, yaşanılanların hiç bir önemi kalmaz. Bireylerin bundan sonra kendi hayatlarına odaklanmaları gerekir.

Saygı sınırları içinde ve mutlu bir şekilde boşanma ancak eşlerin sağduyulu yaklaşımları ile mümkündür. Ne olursa olsun, eşleri ömür boyu birbirlerine bağlayan en değerli varlıkları olan çocukları için de durumu zorlaştırmamak gerekir.

Eşlerin birlikte aldıkları kararlar doğrultusunda, geçmişte yapılan hataları konuşmamak, yıpratıcı söz ve tavır içinde olmamak, çocukların karşısında olumsuz bir davranış sergilememek oldukça önemlidir. Duygularımız bizlere çoğu zaman mantığımızı devre dışı bırakacak şekilde hükmetse de, sağlıklı düşünmek için tarafsız birinden görüş almak oldukça önemlidir. Bunun için de bir uzmandan yardım istemek yararlı olacaktır.

Çocuklarımızın yaşam standartlarını dikkate alarak, onlara sağladığımız koşulları değişikliğe uğratmayacak şekilde kararlar almak gerekir. Eşler arasındaki kişisel sorunların çocuklara yansıtılmamasına, anne babanın birbirleri hakkındaki olumsuz konuşmalarına dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Bu durum çocuğun ileriki hayatında, okul başarısında, en önemlisi ise yapacağı evlilikte bile olumsuz yönlendirici halini almasını sağlar ki, hiçbir anne-baba en değerli varlıkları olan canlarının parçası çocuklarının geleceği için olumsuzluk inşa etmeyi istemez.

Mutlu boşanma başarılabilir, uygulanabilir ve insani değerlerin varlığını gösterecek şekilde saygıyı ayakta tutabilir. Evlilik, çok güzel duygularla başlayan ve devam edilmesi arzulanan bir beraberliktir. Boşanmak da evlenmek kadar doğal olmakla beraber, aynı saygı ve değer kavramlarını göstermelidir. Mutlu bir boşanma; çocukların davranış sapması yaşamadan, sağlıklı ruh haliyle büyümesine yardımcı olur.

İnsanın var olduğu her anın içinde mutluluk olmalıdır; hastalıkta ve sağlıkta, evliyken veya boşanmışken.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • sohbet
    2016-02-18 21:28:40

    Ne yazık ki günümüzde mutlu boşanan yok, sonu ya ölüm ya kötü bir ayrılıkla son buluyor. Aslında bunun böyle olmaması lazım. Herkes dilediği gibi yaşamalı. Yani kısacası mutlu boşanan bir çift daha önce kesinlikle görmedim diyebilirim.

  • Etiler Klima Servisi
    2016-06-16 23:21:24

    Bence mümkün değildir. Mutluysalar neden boşanıyolar. :)

Yorum Yap