2015-09-18 03:06:59

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp bebek uygulaması normal yollarla gebelik şansı olmayan çiftlerde gebelik şansını artıran bir tedavi yöntemidir. Günümüzde çok sayıda çift bu yöntem ile çocuk sahibi olabilmektedir

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Günümüzde, tüp bebek tedavisi kendini ispatlamış, benimsenmiş ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından, uygulanmak istenen en gözde üreme yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Çocuk sahibi olabilmek için, tedavi olmak zorunda kalan çiftlerin sayısının çok fazla olması, her geçen gün daha çok yeniliğin ortaya çıkmasına imkan sağlamıştır.

Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücresi ile birlikte, erkek üreme hücrelerinin vücudun haricinde, yani laboratuvar içerisinde birleştirilmesi sağlanarak döllenmenin ortaya çıkmasına destek olan, tedavi dönemini kapsayan tıbbi bir uygulamadır. Döllenmeyi sağlayan yumurtalar bölünme görevine başlayarak, embriyo olarak adlandıran ilk gelişim evresini, laboratuvar ortamında oluştururken, anne adayının rahminin içerisine yerleştirilir. Bu dönemin gerçekleşmesinden hemen sonra meydana gelen hamileliğin, doğal teknikler ile ortaya çıkan hamilelikten herhangi bir farklı bulunmaz. Doğal yollar ile gerçekleşen hamilelik yönteminden tek farkı, döllenmenin gerçekleşme evresinin laboratuvar ortamında oluşması ve döllenen yumurtaların tekrar anne rahmine yerleştirilmesidir.

Tüp bebek tedavisi, maliyetli bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyi uygulatmaya karar veren çiftler, uygulanan tüp bebek tedavisi sonucunda, hamileliği elde etmek istemesi, elbette ki normaldir. Bu tedavinin gerçekleşebilmesi için hem maddi, hem de manevi açıdan ciddi oranda fedakârlık göstermişlerdir. Ancak yapılan tüp bebek tedavisinde bile,  % 100 lük net bir başarı, maalesef ki söz konusu değildir. Tüp bebek tedavisinin uygulanması sonucunda elde edilecek olan başarının değerlendirilmesi, anne adayının yaşı, yumurta rezervi, kullanılan tedavi yöntemleri, doktorun uzmanlığı, embriyo oluşturulması gibi çok fazla etkene bağlıdır.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap