2016-02-23 05:03:10

10 Adımda Fazla Kilolardan Kurtulun

Baharın geldiği güneşin yüzünü gösterdiği şu günlerde havaların ısınması ile birlikte giyilen ince kıyafetler kışın alınan kiloları ortaya çıkaracak. Kış aylarında alınan veya verilmesi planlansa da olduğu yerde duran kilolardan kurtulmak için harekete geçme zamanı geldi.

Fazla kilolar estetik görünümü bozmakla kalmayıp sağlığımızı da tehlikeye sokuyor. Kalp hastalığı, diyabet, tansiyon ve ortopedik sorunlara yol açabilen obezite ile baş etmenin yolu sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor.

Ulaşmak istediğiniz kiloyu belirleyin
Kilo vermek isteyen pek çok kişi sık sık diyete başlıyor ancak bir süre sonra birçok farklı sebepten dolayı diyet programına sadık kalamıyor. Kişiyi günlük hayatında zora sokmayacak doğru planlanmış bir diyet programı sayesinde beslenme alışkanlıkları değiştirilerek başarılı sonuçlar elde edilebilir. Diyete başlayanlar "Acaba, kilo verebilir miyim, versem bu kilomu koruyabilir miyim? " gibi motivasyonu etkileyecek sorularla kendilerini yormamalı, doğru hedeflerle yola çıkmalıdırlar. Sağlıklı bir şekilde ideal kiloya sahip olmak için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Uzman yardımı alın ve bilinçli beslenin
Yaz aylarında sıcağın etkisi de düşünülerek ağır yemeklerden özellikle de kızartmalardan uzak durmak gerekir. Bunun yerine haşlama ve ızgara tercih edilmelidir. Hamur ve şerbetli tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar ya da dondurma tüketilmelidir. Meyve kilo yapmaz düşüncesi ile aşırı meyve yenmemelidir. Çünkü meyvelerde fruktoz, yani meyve şekeri bulunmaktadır. Meyve suyu ve asitli içecekler gibi şekerli içecekler yerine daha az kalorili ayran içilmelidir. Aynı zamanda bol bol su içilmelidir. Her öğünde salata tüketilmelidir.

Diyet sırasında halsizlik ve baş dönmesini önlemek için sıvı tüketimini arttırın
Yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacı artmaktadır. Yaz mevsiminde sıcakların da etkisiyle vücuttan suyla beraber sodyum, potasyum gibi mineraller de atılır. Bunun sonucunda bayılma hissi, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, nabız nabız düşüklüğü, dolaşım bozukluğu gibi sağlık sorunları görülebilir. Özellikle terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2.5-3 litre su içilmelidir. Kilo vermek, kilo korumak ve fazla gıda alımını engellemek için bol sıvı alınması önemlidir.

Her gün tartılmayın
Kilo takibi amacıyla sık sık tartılmak doğru bir yöntem değildir. Sağlıklı bir diyetle kilo değişimi ayda 4-6 kg dır. Bu nedenle haftada 1-1,5 kilo kaybı normaldir. Bundan daha fazlasını beklemek hayal kırıklığına neden olabilir. En uygun tartılma sıklığı haftada bir ve sabahları aç karnına olmalıdır. Gün içinde farklı saatlerde birkaç kez tartılmak keyfinizi bozacak ve motivasyonunuzun azalmasına neden olacaktır.

Kendinizi ödüllendirin
Diyet programına başladıktan bir süre sonra kilo vermeye başlanırsa, verilen fazla kilolar için kişiler kendilerini ödüllendirebilirler. Ancak bu ödüllendirme diyeti bozarak olmamalıdır. Kendilerine ödül olarak; beğendikleri herhangi bir kıyafeti alabilir, saç modelini değiştirebilir, ya da uzun süredir görmek istedikleri bir yere gidebilirler. Bu şekilde motivasyonunu arttırabilirler.

Pozitif düşünün
Diyet sürecinde motivasyonu yüksek düzeyde tutmak için verilmiş her kilo için sevinmek çok önemlidir. Verilen kilo miktarı ne olursa olsun, diyet yapan kişiler başarılarını takdir etmelidir. Diyete başlayan kişiler, çevrelerindeki diğer insanların istedikleri her şeyi yediklerini, kendilerinin ise yasakların olduğu bir programın içinde olduklarını düşünerek kendilerini dışlanmış gibi hissetmemelidirler.

Aç olup olmadığınızı sorgulayın
Çoğu insan sıkıldığında, kendini mutsuz hissettiğinde, sinirlendiğinde, ya da mutlu olduğunda kendini aç hisseder. Böyle durumlarda açlık hissi tekrar sorgulanmalıdır. Duygu yoğunluğuna bağlı olan açlık hissi durumunda mutlaka bir şeyler yemeleri gerektiğini düşünen insanlar, kalori içermeyen ve mevsime uygun çiğ sebzeleri tercih etmelidir.

Öğünlerde ne yediğinizi not edin
Diyet yapan kişilerin ne yediklerini not etmeleri kendilerini kontrol etmeleri için çok etkili bir yöntemdir. Notlar sayesinde, öğün sayısını ve öğünlerde doğru besin gruplarına yer verip vermediğini kontrol ederken; yaptıkları hatalar varsa onları da görmek imkanı elde etmiş olur. Not almanın diğer bir avantajı da diyet programına uyulup not tutulmasına rağmen bir hafta sonunda hiç kilo verilmemesi veya çok az kilo verilmesi durumunda, notların diyetisyenle incelenerek yapılan hatanın bulunma şansını yaratmasıdır.

Aburcubur yerine kuru meyve tüketin
Evde ve iş yerinin çekmecesinde olan çikolata, gofret, bisküvi vb. gibi yüksek kalorili atıştırmalık besinler diyet programının bozulmasına neden olabilir. Bunun yerine iş yeri çekmecenizde kuru meyve, leblebi, galeta gibi sağlıklı ve ara öğünleri olmaya uygun gıdalar bulundurmak daha doğru ve faydalı olur.

Fiziksel aktivitenizi artırın
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra yapılan fiziksel aktiviteler de kilo vermenizi hızlandıracaktır. Günde en az bir saat tempolu yürümek insanın sağlıklı kilo vermesini, hem de kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap