2016-03-04 10:56:29

Diyetten Sonra Geri Alınan Kilolar

Diyet yapılarak verilen kiloların diyetten sonra tekrar geriye alınması pek çok kişi için büyük bir sorun. Peki neden verilen kilolar geriye alınır? Bu konuda ne yapmak gerekir? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Diyetten Sonra Geri Alınan Kilolar
Kilo vermek adına yoğun ve ağır diyetler uyguluyorsunuz, son derece düzenli ve bilinçli tamamen kilo vermeye odaklanmış sporlar yapıyorsunuz ve bunun sonucunda da istediğiniz ideal kilonuza kavuşuyorsunuz. İşte asıl sorun bundan sonra başlıyor. Yani kurtulduğunuz kiloları geri almamak ve formunuzu korumak. Bu makalemizde iştahınızı kontrol etmenizi, zayıflama ilaçlarını, tatlı tüketmenin kilonuza etkisini, verdiğiniz kiloları geri almamak ve kilo vermekle ilgili konulara değineceğiz.
 
İştah neden tamamen kapanıyor veya bir türlü kapanmıyor?
 
Aslında iştahınızın kontrolden çıkması birden bire olan bir durum değildir. Çoğumuz çocukluğumuzda onu da ye bunu da ye baskıları ile zayıf çocuk hasta çocuktur gibi yanlış düşünce ile sürekli yemek yemeye alıştırılmış olarak büyütülmüşüzdür. Bu durum biz büyüdükçe sorun olarak bizle birlikte büyümeye devam ediyor. Çünkü organizma belli bir noktadan sonra bizim onu kontrol etmemize artık izin vermez ve kapanmak bilmeyen bir iştahla savaşmaya başlarız. 
 
Bunun yanına psikolojik faktörler de eklenince olay tamamen çığırından çıkar. Örneğin bazı insanlar stres olduklarında, depresyona girdiklerinde hızla kilo almaya başlarlar. Çünkü artık kapanmayan bir iştahları vardır ve ne yediklerini ne kadar miktarda yediklerini ölçemez ve takip edemez hale gelirler.
 
Bazı insanlarda bunun tam tersini yaşar. Depresyona girdiklerinde iştahları tamamen kapanır ve en son ne zaman yemek yediklerini bile hatırlayamazlar. Büyük ihtimalle de tansiyonları ya da kan şekerleri düşer. Ancak baygınlık geçirdiklerinde aç olduklarını hatırlarlar.
 
İdeal kilomuzu korumak için neler yapmalıyız?
 
Aslında ideal kilomuzu korumak kilo vermekten daha zordur. Bu nedenle kendimize şu kadar zaman diyetteyim der gibi şu kadar zaman ideal kilomu korumak için bunları yemem gerekir gibi bir yemek listesi yaptığınızda emin olun o listeyi en kısa zamanda çöpe atar, önceki kilonuza hızlı bir şekilde geri dönersiniz.
Verdiğiniz kiloları geri almamak için en doğru yol, her gün az miktarlarda yiyebileceğiniz ve devamlılığını sağlayabileceğiniz, zor olmayan bir yemek alışkanlığı elde etmenizdir. Yani mevcut kilonuzu korumak için hazırlayacağınız yemek listenizde ömür boyu yaşam tarzınız olabilecek yiyecekler olmalıdır. Yoksa kısa vadeli kilo kontrolü sağlayacak yemek listeleri, sizi hızla eski kilonuza geri döndürecek bir yola sokabilir.
Sadece salata ile beslenmek tok tutar mı?
Kesinlikle hayır! Karbonhidrat içermeyen hiçbir gıda sizi tok tutmayacak. Ancak fazla karbonhidrat da sizi hızla kilo alma yoluna sürükleyecek. Bunun yerine çok az miktarlarda her öğünde karbonhidrat içeren besinler tüketerek tok kalmayı sağlayabilirsiniz. 
Bunun ilave olarak sade salata tüketmek yerine salatanıza protein içeren gıdalar eklerseniz tok kalmanız daha da kolaylaşır. Örneğin salatanıza ilave edebileceğiniz bir miktar peynir gibi.
 
Zayıflama ilacı kullanarak kilo verilir mi?
 
Doktor tavsiyesi ve doktor kontrolü dahilinde kullanılan obezite ilaçlarından hariç hiç bir zayıflama hapını kendi başınıza asla kullanmayın. 
Çünkü bazı zayıflama ilaçları kalp, tansiyon ve şeker hastalarını ölüme kadar götürebilmektedir. Ayrıca zayıflama haplarını kullanarak zayıflayan birçok kişinin zayıflama hapı bittikten sonra verdikleri kiloların daha fazlasını hızla aldıkları bilinen bir gerçektir.
 
Yemekten önce tatlı veya meyve tüketmek zayıflatır mı?
 
Yemekten öncesi tüketilen tatlılar sanıldığının aksine asla tok tutmaz ve iştah kapatıcı özelliğe de sahip değildir. Bu sadece sizin kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve yemek sonrasında tatlı yediğiniz zamanki hazımsızlık hissini yaşamazsınız. Bunun dışında yemekten önce tatlı yiyerek iştahınızın kapanması ve buna bağlı olarak da zayıflamanız gibi bir şey söz konusu bile değildir.

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap