2015-10-01 19:13:29

Dukan Diyeti

Fransız doktor Pierre Dukan’dan ismini alan diyet, kurallarla dolu ve çok fazla kısıtlayıcılığı bulunan bir diyet ve işe yaradığına dair hiçbir kanıt da yok.

Dukan Diyeti

Dukan rejiminin temeli; hali hazırda bir stres faktörü olan kilo verme olgusunun, kas kaybı yaşamadan ve verilen çabanın sonuçlarını hızlı bir şekilde görerek motivasyon kaybetmeden sonuca ulaşmaya dayanır. Dukan rejiminin temel aldığı dört ana evre vardır. 

Her evre rejimin belirli bir parçası olduğundan atlanmamalı ve/veya birbiriyle karıştırılmamalıdır. 

1) Atak Evresi (Saf Proteinlerle Beslenme)

2) Seyir Evresi (Alternatif Proteinlerle Beslenme)

3) Güçlendirme Evresi

4) Koruma Evresi

Atak Evresi (Saf Proteinlerle Beslenme)

Atak evresi Dukan rejiminin başlangıç evresidir. Bu süreçte kişi belirli bir motivasyonla kilo vermeye karar verdiğinden çabalarının sonucunu hemen almak isteyecektir. Atak evresi kişinin bu beklentilerine kısa sürede cevap aldığı bir dönemdir.

Atak evresinde kişinin sadece saf proteinlerle beslenmesi gerekir. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta çeşitleri, süt ve süt ürünleri bu besinlerden bazılarıdır. Yiyeceklerde miktar olarak herhangi bir kısıtlama yoktur. Günün istenilen saatinde istenilen protein yenilebilir. Atak evresi yaklaşık beş gün sürdürülmelidir.

Seyir Evresi (Alternatif Proteinlerle Beslenme)

Bu evrede yine yiyecek miktarlarında herhangi bir kısıtlama yoktur ancak bu sefer saf proteinlerin yanına alternatif olanlar eklenmiştir. Örneğin; bir gün protein + sebze yerken ertesi gün saf proteinle beslenmek gibi. Seyir evresinde yenilebilen sebzeler çiğ veya haşlanmış olabilir ancak dikkat edilmesi gereken nokta, sebzeleri pişirirken veya haşlarken kesinlikle yağ kullanılmamalıdır. Tuz kullanımının da askeri düzeyde tutulması önerilir.

Seyir evresi hedeflenen kiloya ulaşıncaya kadar sürdürülmelidir.

Güçlendirme Evresi

Güçlendirme evresinin amacı hedeflediği kiloya ulaşmış kişinin kilosunu korumasına yöneliktir. Bu evrede metabolizma direnç göstereceği için sabırlı olmak ve aynı istikrarda devam etmek önemlidir. Güçlendirme evresine çeşitli sınırlandırılmış yiyecekler dahil edilmiştir. Örneğin; protein ve sebzelere ek olarak haftada iki porsiyon karbonhidrat ve iki ödül yemeği; günde bir porsiyon meyve ve peynir gibi. Bu yiyeceklerin programa eklenmesi kilo verme sonrasında kişinin belirli bir yeme düzeni oturtabilmesi açısından büyük önem taşır. Güçlendirme evresinde süre, verilen kilo başına 10 gün şeklindedir.

Kesin Koruma Evresi

Bu evrede kişi yeme düzenini oturtmuş ve artık hedeflediği kilodadır. Dukan rejimini bir yaşam tarzı olarak benimseyebilmek bu evrede uygulanacak tek bir noktaya bağlıdır. Kesin koruma evresinde sadece perşembe günleri saf protein + üç çorba kaşığı yulaf kepeğiyle beslenilir ve egzersiz yapılır. Geri kalan altı günde ise yiyecekler serbesttir.

Dukan Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Artık çoğu süpermarkette bulunabilen "yulaf kepeği" Dukan rejiminin bir parçasıdır ve özellikle ilk iki evrede karbonhidrat olarak sadece iki kaşık yulaf kepeği kullanılabilir.
  • Her beslenme programında olduğu gibi bol su tüketmek çok önemlidir. Dukan rejimi protein ağırlıklı bir beslenme programı olduğu için de suyun kişiyi tok tutması açısından yemekle beraber tüketilmesi önerilir.
  • Yine her beslenme programında olduğu gibi yağ ve tuzdan mümkün olduğunca kaçınmak diyetin başarıya daha çabuk ulaşabilmesi ve sağlıklı ilerleyebilmesi açısından önem taşır.
  • Rejimle beraber sadece 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapmak daha çabuk sonuç almanızı sağlayacaktır.
Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap