2015-12-04 23:31:47

Fazla Kilolarınıza Kalsiyumla Savaş Açın

Vücutta en çok bulunan minerallerden biride kalsiyum...Kalsiyum kemik ve diş sağlığını koruma da öne çıkmakta ve sinir iletimi, kas kasılması ve kan pıhtılaşması gibi pek çok hastalıkta önemli bir rol üstlenir. Yapılan araştırmalar da kalsiyumun çeşitli mekanizmalarla fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğu da görülmüştür.

Fazla Kilolarınıza Kalsiyumla Savaş Açın

Vücuttaki yağları parçalıyor

Yapılan çalışmalara göre; kalsiyum karın bölgesini inceltirken kilo vermeyi de hızlandırıyor. Diyet uzmanı Melike Şeyma Deniz, günde iki-üç porsiyon kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünlerini tüketerek daha hızlı kilo verilebileceğine dikkat çekiyor.
Peki günde ne kadar kalsiyum almak gerekiyor? Beslenme ve diyet uzmanı deniz, bu soruyu şöyle yanıtlıyor; "19-50 yaş arası günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg, 50 yaş üstü 1200 mg, hamileler ve emziren anneler için ise bu miktar 1300 mg çıkıyor. Zayıflama programları, vücut ağırlığı, boy, genel sağlık durumu, fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktörö bağlı olduğu için miktar kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Fakat ortalama olarak günde 1500 mg kalsiyum alımı sağlayarak fazla kilolarınızı vermeyi hızlandırabilirsiniz." Kalsiyumun en iyi kaynakları süt ve süt ürünleridir fakat bunun yanı sıra susam, pekmez, fıstık, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyvelerde kalsiyumdan zengin besinler arasındadır.