2016-02-06 02:16:01

Hamilelikte Beslenme

Hamile anne adayı zayıf beslenmeye başlarsa, bebek anne karnındayken annenin vücudundaki besin depolarıyla beslenmeye başlar. Bu da, bebek ile birlikte annenin de sağlığını tehlikeye sokar.

Hamilelikte Beslenme

Anne adayları gebelikte nasıl beslenmeli ve nelere dikkat etmeli?

Anne olmak, dünyaya eşine ve kendine benzer bir canlı getirmek kadar hoş bir his yoktur. Aynı zamanda da özel, bir o kadar da sorumluluk isteyen bir süreçtir. Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal ve fiziksel olarak iyi gelişmesi annenin sağlığı ve düzgün beslenmesi ile orantılıdır. Anne adayının gebelik öncesi fiziksel gelişimini tamamlaması, besin depolarının yeterli olması ve doğum yaşı, hem bebeğin hem de annenin sağlığını koruyacak en önemli etkenlerdir. Çünkü anne rahmindeki bebek annenin aldığı gıdalardan kendisine gerekenleri seçer ve onlarla beslenerek büyür.

Bebeğin bedensel ve zihinsel olarak gelişip büyüyebilmesi doğum öncesi dönemde anne adayının iyi beslenmesi ile başlar. Anne adayı gebe kalınca beslenmesine uygun şekilde ekleme yapmaz ise, bebek anne adayının vücudundaki besin öğesi depolarını harcar. Bu depolar bitince annenin sağlığı bozulur ve bebeğini de yeterince besleyemez. Bu kez de bebeğin büyümesi ve gelişmesi tam gerçekleşmiş olmaz ve bebek sağlıksız doğar. Hatta annenin gebe kalmadan önceki beslenme durumu da aynı şekilde hem anne hem bebek sağlığı açısından önemlidir.

Hamilelikte doğru beslenmeye dikkat edilmezse ne olur?

Hamile anne adayı zayıf beslenmeye başlarsa, bebek anne karnındayken annenin vücudundaki besin depolarıyla beslenmeye başlar. Bu da, bebek ile birlikte annenin de sağlığını tehlikeye sokar. Sonuç olarak ta, bebekte; ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, fiziksel ve/veya ruhsal sorunlar olabilir, erken doğum da kaçınılmaz bir durumdur. Anne de ise kansızlık, bacaklarda ödem, kemiklerde zayıflık ve yorgunluk ortaya çıkar. Gebelikte beslenmedeki temel amaç; annenin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak ve annenin besin öğesi depolarını dengede tutmak, fetüsün normal büyüme ve gelişmesini sağlamak, emzirirken yeterli süt salımına imkan vermek olarak sıralanabilir. Annenin doğru beslenmesi doğumdan sonra bebeğe gerekli miktarda süt vermesi için zorunludur.

Gebeliğin gerektirdiği enerji ve besin öğeleri:

Et, yumurta, kuru baklagiller: Bu besinler beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi, aynı zamanda da kanın artması için faydalıdır. Vücudun protein ve demir ihtiyacını karşılar.

Süt ve süt ürünleri: Kemiklerin, dişlerin ve büyümenin esas yardımcılarıdır. Protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Sebze ve meyveler: Büyüme ve gelişme için vücudu vitaminler ve minerallerle zenginleştirir.

Tahıl ve tahıl içeren besinler: Kalori ve B grubu vitaminleri içerdiği için büyüme ve gelişme için gereklidir.

Enerji veren yağ ve şekerler: Vücuda enerji vererek enerji açığını kapatır. Bu besin maddelerini normal hayatımızda olduğu gibi hamilelik döneminde de aynı özenle tüketmeliyiz.

Kalsiyum: Kalsiyum, bebeğin anne karnında gebeliğin 8. Haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerin gelişmesinde önemli rol oynayan mineraldir. Bu nedenle normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kalsiyum gereklidir. Çünkü gebelik süresince dişlerden ve kemiklerden sürekli olarak kalsiyum eksilmesi olmaktadır. Anne adayları kalsiyum açısından zengin besinleri bol bol tüketmelidir. Bunlar süt, peynir, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerdir.  Ancak süt ve süt ürünleri yağ açısından da zengin olduğu için yağı alınmış süt ve yoğurt tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca brucella ve tifo benzeri hastalıklardan korunmak için tükettiğiniz peynirin ve sütün hijyenik ve pastörize olmasına da özen gösterin.

C vitamini: C vitamini demirin bağırsaklardan emiliminde, vücutta hastalık etkeni olan mikroorganizmalara karşı bağışıklık direncinin arttırılmasında ve metabolizmanızdaki pek çok biyokimyasal süreç için gerekli bir vitamindir. Düzenli beslenen gebelere vitamin hapları önerilmemektedir. C vitamini için portakal, limon, kırmızı ve yeşil biber, karnabahar, domates, çilek, lahana, bürüksel lahanası ve qreyfurt gibi bir çok taze sebze ve meyveler önerilir. C vitamini vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktar alınmalıdır.

Folik asit: Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle de gebeliğin ilk haftalarından itibaren folik asit alınması çok önemlidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden fazlasına ihtiyaç duyulduğu için her gün alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak uzun süre pişirmeniz ve uzun süre bekletmeniz gıdalardaki folik asit miktarı azaltır. Folik asit en fazla ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnabahar ve kepekli ekmekte mevcuttur. Doğal gıdalar ile gebenin folik asit açığı tam olarak karşılanamayacağı için gebeliğin ilk haftalarından itibaren dışarıdan (haplar aracılığıyla) alınması uygun olacaktır. Gebelerde folik asit eksikliğine bağlı olarak birtakım anormallikler ortaya çıkabilir o yüzden bu madde çok önemlidir. Bunun içinde daha çok yer fıstığı, fındık, karnabahar ve kepekli ekmek yemelisiniz.

Lifli gıdalar: Günlük beslenmenin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli (posalı) gıdalar, hamilelikte sıkça rastlanan kabızlık ve bağırsaklardaki tembelliğin giderilmesinde çok yararlıdır. Genellikle tüm sebze ve meyveler lif açısından oldukça zengindir. Her gün bol bol tüketebilirsiniz. Ayrıca kepekli besinler de lif içerir, fakat diğer bazı besinlerin bağırsaklardan emilimini azalttığı için aşırı tüketilmemelidir. Lifli gıdalar en çok kepekli ekmek, barbunya, kuru üzüm, kayısı, pırasa bezelye, kuru yemiş ve esmer pirinçte bol miktarlarda bulunur.  

Gebelikte bulantı: Gebelerin sık karşılaştığı sabah bulantıları için yataktan kalkmadan önce tuzlu bir bisküvi, kraker veya ekmek tüketilmesi bulantıyı azaltmaya yardımcı olacaktır

Gebelikte aşerme ve pika: Aşermede anne adayı genellikle tatlı (çikolata), ekşi (turşu), çeşitli ( genellikle mevsimi olmayan) meyveleri ve çeşitli içecekleri aşırı isteyebilir. Pika sendromu ise yabancı madde yeme alışkanlığıdır. Bu durumdaki bir anne adayı toprak, kireç, kum, saç, sabun, kil, tebeşir, kibrit ve bunun gibi yenilmeyen maddeleri yeme isteği duyar. Bunun gelişme nedeni ise daha çok demir, bakır ve çinko eksikliğine bağlı olmaktadır. Kişide demir eksikliği varsa buna bağlı olarak kansızlık gelişir. Pika sendromu varlığında hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Gebe anneler için 2000 kalorilik menü örneği
Sabah:
 

 • 1 bardak süt
 • 1 yumurta
 • 1 dilim peynir
 • 1 dilim ekmek
 • 1 domates
 • 1 salatalık
 • Maydanoz
 • Yeşil biber
 • Dere otu

Ara öğün: 

 • 1 meyve
 • 1 bardak ayran
 • 1 ince dilim ekmek

Öğle yemeği:

 • 1 porsiyon etli kurubaklagil yemeği
 • 1 porsiyon pilav veya makarna
 • 1 bardak ayran
 • 1 porsiyon salata
 • 1 orta dilim ekmek
 • 1 adet meyve

Ara öğün:

 • 1 dilim ekmek
 • 1 dilim peynir
 • Domates ve salatalık
 • 1 adet meyve

Akşam:

 • 1 porsiyon et, balık veya tavuk (sebzeli)
 • 1 porsiyon zeytin yağlı sebze yemeği
 • 1 bardak ayran
 • 1 porsiyon salata
 • 1 orta dilim ekmek

Gece: 

 • 1 su bardağı süt veya 1 porsiyon sütlü tatlı
 • 1 porsiyon meyve

Kahvaltıda veya ara öğünlere ilave olarak: 5 zeytin, 1 tatlı kaşığı bal, pekmez, reçel tüketilebilir. 1 porsiyon meyve, kış mevsiminde 1 orta boy elma, portakal yaz mevsiminde küçük bir salkım üzüm, ince bir dilim karpuz veya kavun, yarım muz yenilebilir.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap