2015-10-21 05:30:00

Öğrenciler İçin Diyet

Günümüzde önemli bir sorun olan obezite. Sadece masa başı çalışanları ve ev hanımlarını değil öğrencileri de diyet yapmaya iten bir sağlık sorunu haline geldi.

Öğrenciler İçin Diyet

Öğrenci diyeti ve diyet listesi

 Öğrenciyseniz ve ailenizden uzak bir şehirde okuyorsanız, diyet yapmanız sizin için zor olacaktır. Basit ve sizi çok zorlamayacak öğrenci diyeti listesine birlikte göz atalım.

Öğrenci diyetinde öncelikle yapmanız gereken şey, yüksek kalorilerden ve hazır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bitkisel kaynaklı besinlere yönelmeli, ayrıca bol su içip, her yere yürüyerek gitmeye dikkat etmelisiniz.

Mevcut kilonuzu 22 sayısı ile çarpın aşağı yukarı günde almanız gereken kalori miktarını bulabilirsiniz. Çok fazla kilolu kişiler için bu değer biraz daha azdır.

Aşağıdaki, kahvaltı, öğle ve akşam kategorilerinden 1’er tane seçerek diyetleri kolayca yapabilirsiniz.

Kahvaltıda:

 1. Şekersiz çay, 1 dilim light ekmek veya tam buğday (Sağlıklı karbonhidrat veren besinler arasında) , 30- 40 gram yağsız peynir (eritilmiş peynirlerden uzak durmalısınız), 1 domates ve salatalık. Yanında şekersiz çay olabilir.
 2. Şekersiz sıkma meyve suyu (küçük bardak, fazlası kilo aldırabilir) , iki dilim çavdar ekmeği, 4 adet zeytin, 1 küçük domates ve 1-2 yeşilbiber. Zeytin günde en fazla 4 tane, fazlası kilo aldırabilir. (Siyah zeytin 8 kalori, yeşil zeytin 7 kaloridir.)
 3. Yeşil çay, beyaz peynirli yağsız tost, istediğiniz 1 sebze.
 4. Haşlanmış yumurta, bitkisel çay, 1 dilim light ekmek, 2-4 zeytin. Haşlanmış yumurta önemlidir.
 5. Şekersiz limonata, 2 dilim tam buğday, light ekmek, 3-5 yeşil zeytin.

Öğle yemeğinde:

 1. 2 dilim light ekmek, 200 gram ızgara tavuk göğsü, 1 bardak light ayran (derisi yenmeyecek) ( Hayvansal gıda gurubunda olan, kırmızı et, balık veya tavuk olabilir)
 2. 2 ince dilim kepekli ekmeğe beyaz peynir, marul, domates ve salatalıklı sandiviç, şekersiz çay.
 3. Izgara köfte, yağsız salata ve yağsız yoğurt.
 4. 1 biber dolması, 1 kâse yoğurt ve 1 dilim ekmek. (Sağlıklı ekmek)
 5. Izgara balık, mevsim salatası ve 1 dilim light ekmek.

Öğrenci diyeti akşam yemeğinde;

 1. Sevdiğiniz bir çorba olabilir fakat sakatat işkembe, kelle, paça çorbası haricinde.
 2. Kıymalı ıspanak yemeği ve yoğurt.
 3. Meyve salatası.
 4. 1 kase mercimek çorbası, 2 yemek kaşığı pilav.
 5. 200 gram haşlanmış karnabahar 1 light ekmek ve 1 bardak ayran.
 6. Aynı oranda yağsız lahana yemeği olabilir.
 7. Sebze püresi; Sevdiğiniz sağlıklı sebzelerden hazırlayabileceğiniz hazmı kolay bu karışım, hem sindirim sistemine faydalı hemde kalorisi düşüktür.

Öğrenci diyetini sadece bu gıdalardan değil, benzeri ve düşük kalorili besinlerle de yapılabilirsiniz.

Not: Günde en fazla 4 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği yemelisiniz.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

 • Beton Santrali
  2015-10-21 09:41:40

  Öğrencilik yaptığım yıllarda doğal diyet yapıyorduk. Genelde dışarda yiyoruz ve en önemlisi bazen paramız olmadığında yiyemiyor arkadaşlara yemeğe gidiyorduk. Tabi birde para ile kayın doyurmanın yanı sıra yurtta kalanlar vardı. Maşallah onlar götürüyordu. Bence yurtta kalan öğrenciler için diyet demeliyiz bu konuya. İşin espirisindeyim. Gerçekten güzel bir paylaşım

 • Mustafa
  2016-01-23 23:26:18

  Öğrenci erkekler olarak evde yemek dahi yapamıyorduk basit şeyler dışında. Ev yemeğini özlemiştik açıkçası. Teşekkürler tarifler sayesinde ufak ufak başladık biz de yemek yapmaya. TŞK ler.

 • Orkun
  2016-01-31 15:44:11

  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.<br /> Uygulamaya yarından itibaren başlıyacağım bir diyettir.

 • ankara kız yurtları
  2016-03-05 13:39:39

  Üniversite öğrencileri dersleri olmadığı zaman genellikle ev veya yurtlarından çıkmazlar. Hele hava da kötüyse tüm gün hareketsiz kalırlar. Bu da yavaş yavaş kilo almalarına neden olur. Düzensiz beslenme, fast-food üzerine bir de hareketsiz kalmayı ekleyince kilo almak kaçınılmaz olur. <br /> <br /> Ben diyetle göbek eritileceğine inanmıyorum. Sporun olması şart en azından günlük düzenli olarak yürümek gerekir. Aşırı diyet yapmak sağlığımızı bozar, halsizlik yapar. Spor yaparak hem dengeli kilo veririz hem de enerjimiz sabit kalır.

 • gürkan özsoy
  2016-03-19 23:58:46

  yaaa şu diyetten bana da lazım. :) hayatımda hiç diyet yapmadım. diyet yapmadım, ama 2012 yazında iyi kilo verdim. daha doğrusu vermiştim. sonra tekrar başladım, kilo almaya. :) istesem veririm aslında da. neden istemiyorum bilmiyorum. askerden mi kaçıyorsun diyorlar. ne kaçacağım askerden? ben öteden beri böyleydim zaten. ama bir gün... bir gün kesin zayıflayacağım.

Yorum Yap