2016-06-13 04:48:22

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi için sağlıklı beslenme tüyoları

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayı bu yıl da yazın en sıcak günlerine denk geliyor. Havaların sıcak geçmesi, yaklaşık 16- 17 saat boyunca aç susuz kalmak oruç tutan insanların sağlığı ile ilgili bazı soruların oluşmasına neden olur. Bu durumda oruç tutanlar hiçbir sorunla karşılaşmamak için nasıl beslenmeli, vücuda yeterince sıvı sağlamak için ne yapmalı?

Ramazan ayında öyle beslenmek gerekir ki, vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağlar yeterli miktarda alınabilsin.

Oruç tutan kişilerin sahurda ve iftarda yeterli sıvı alımının önemli olduğuna dikkat çeken diyetisyenler aksi takdirde bunun ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini dikkat çekmektedir.

Oruç tutan kişilerin vücut hareketleri yavaşlar ve metabolizma hızı düşer. Bu nedenle gün boyu açlıktan sonra ani ve fazla miktarda yemek yemek kan şekerinin hızla artıp, yine hızla düşmesine neden olur. Yavaşlayan metabolizmaya destek olmak için yavaş yavaş ve küçük porsiyonlar halinde yemek yenmeli.  

Günde ortalama 2-2,5 litre su içmeye çalışmak gerekir. Çünkü gün boyunca içilmeyen suyu iftardan sonra da yeterli miktarda içmezseniz, halsizlik, uyku hali, sindirim problemleri, mide ağrıları ortaya çıkabilir.

Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları önerilmektedir. Sahurda yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı önerilir. Ayrıca çorba, sebze ve zeytin yağıyla hazırlanan yemeklerden oluşan besin seçimi de yapılabilir. Ancak gün içerisinde aşırı açlık sorunu olanlar baklagilerden, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tercih edebilir.

Gün boyunca yoğun bir çalışma trafiği olan ve aşırı terleyen kişilerin kaybettiği sıvı miktarını geri yükleme yapmaları için iftarda tuzlu ayran içmeleri fosfor kaybı için kırmızı et yerine balık tüketmeleri tavsiye edilir.

Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır hamur işi yiyeceklerden uzak durmak önerilir. Bunlar sadece sizin gün boyunca sindirim sorunları ve susuzlukla daha çok karşılaşmanıza neden olabilir.

Ramazan boyunca sahurda kafeinli içeceklerden uzak durun. Bunun yerine tercihinizi taze meyve suları, ayran, sade soda ve bitki çaylarından yana yapmanız önerilir.

İftarda şerbetli ve yağlı tatlılardan ziyade sütlü tatlıları veya meyveyi tercih edin.

İftar zamanı ise vücuda birden yüklenmemek için orucu hafif yiyeceklerle açmak gerekir. Örneğin, bir kase çorba ve bir dilim kepekli ekmekle başlamak gibi. Biraz ara verdikten sonra diğer yemeklere örneğin, sebze, az yağlı et yemekleri ve salata ile devam edebilirsiniz.

Uzmanlar oruç tutan insanlara gün boyu açlık çekmemek için sahurda yulaf gibi besinlerden istifade etmeyi de öneriyor. Uzun vadeli tokluğu sağlayan besinler sindirimi uzun süren gıdalardır. Örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. 

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • Rize Kavurması
    2016-06-15 12:57:56

    Ramazanda bu diyete bir ben uyamıyorum galiba , her ramazan geldiğinde kilo almak zorunda kalıyorum bu sebeple de ramazan bana yaramıyor.

  • ankara shuttle
    2016-06-16 15:21:27

    Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim gayet bilgilendirici .

Yorum Yap