2016-02-29 21:14:01

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Birçok kadının problemlerinden biri de çabuk yağlanan saçlardır. Çoğu kadında saçlarını sık sık yıkadığında bu problemin ortadan kalkacağını düşünür.

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Fakat, bu böyle olmadığı gibi tam tersi bir etkide gösterebiliyor. Aslına bakarsanız saçlarınızı sık sık yıkadığınızda, yağ bezlerinin çalışmasını daha da güçlendirmiş olursunuz, böylelikle de saçlar olduğundan daha da çok yağlanmağa başlar.

Dermotologların önerilerine göre saçları haftada 4 defadan fazla yıkamamak gerekiyor. Eğer sabah yıkadığınız saçlarınız akşama kadar yağlanıyorsa, o zaman buna neden olan organizmada meydana gelen herhangi bir problemi araştırmak gerekir.

Saçlar neden çabuk yağlanır?

Buna sebep genetik yatkınlık ya da sonradan kazanılmış sebepler olabilir. Kullanılan ilaçlar, hava şartları, stres ve kadın hastalıkları vücutta hormonal bozukluklara neden olabilir. Bu da kişinin dış görünüşünü etkileyebilir. Bunlardan biride saçların aşırı yağlanması olabilir.

Problem iç organlarda olduğun da ise, hiç bir kozmetik ürün bu problemin çözümüne yardımcı olamaz. Böyle durumlarda uzman bir hekime başvurup, karaciğer, safra kesesi, pankreas gibi bazı sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekebilir.

Ayrıca mineral ve vitamin komplekslerinin düzgün kullanılması gerekir. Bunlar: çinko ve A, B, E, C vitaminleridir. Bunun için ise aldığınız gıdalara özen göstermelisiniz. Çünkü bunlar kişinin bağışıklık sistemini ve genel fiziksel durumunu doğrudan etkiler.

Unutmayın, işlenmiş gıdalar, acı, tuzlu ve yağlı yiyecekler, tatlılar, kilo vermek için yaptığınız diyetler tüm iç sisteminizin çalışma prensibine olumsuz etki göstermiş olur.

Yağlı saçları engellemek baş derisinin durumunu iyileştirmekten geçer bunun için şampuan, maske ve balsam gibi bazı kozmetik ürünleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca Dermatologlar saçları ılık su ile yıkamayı, soğuk aylarda ise şapka takmayı öneriyor. Saç boyası gibi bazı kimyasal ürünler ise baş derisinin durumunu kötüleştiriyor ve yağ bezlerinin çalışmasını güçlendiriyor.

Son olarak yağlı saçlar için kullanabileceğiniz bazı maske tarifleri

Elma sirkesi maskesi

Malzemeler:

  • 1 kahve fincanı elma sirkesi,
  • 1 tatlı kaşığı kekik suyu,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 1 su bardağı su

Hazırlanışı ve Kullanımı:

Tüm malzemeyi karıştırın. Ardından karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. Daha sonra nemli ve sıcak bir havluya sararak yaklaşık iki saat saçınızda bekletin.
Yağlı saçlar için özel bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu saç bakım maskesini haftada bir tekrarlamanızda fayda var.

Isırgan maskesi

Malzemeler:

  • 2 adet yumurta sarısı
  • 5 yemek kaşığı çok ince kıyılmış ısırgan otu
  • 5 damla limon yağı
  • 1 tatlı kaşığı bitkisel şampuan
  • Yarım lt su

Hazırlanışı ve Kullanımı:

Yarım litre suda ısırgan otunu kaynatın ardından 15 dakika demlendirin. Başka bir kasede, limon yağı, demlenen ısırgan otunu, yumurta sarısı ve bitkisel şampuanı bir güzel karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, ıslak saçlarınıza, masaj yaparak sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayıp durulayın.
Bu maskeyi, yağlı saçlara, uygun bir şampuanla yıkandıktan sonra, uygulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapın.
Bu maske, Saç derisindeki yağı dengelediği gibi aynı zamanda saç dökülmesini de önleyecek.

Kefir maskesi

Saçlarınızı yıkamadan önce kefir sürüp havlu ile sarın 15-20 dakika bekleyin. Sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayıp sirke katılmış su ile durulayın.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap