2015-11-29 02:10:40

Genç Kızlar İçin Cilt Bakımı : Sivilceler

Üstüste bir kaç sivilce, akne belirtisi değildir. Ama bu sizin için bir sinyal olacaktır. Genç yaşlardaki ergenlik sivilcelerini ömür boyu yüzünüzde taşımak istemiyorsanız, çok dikkatli olmalısınız. Özellikle yüz temizliğine büyük özen göstermelisiniz.

Genç Kızlar İçin Cilt Bakımı : Sivilceler

Tek bir sivilce ender olarak yalnız çıkar. Çünkü onu başkalarının da izlemesine sivilce sahibi hemen açık davetiye çıkartır sanki. Bir sabah kahvaltıya oturduğunuzda anneniz, “Ne olmuş burnunun üzerine?" diye sorabilir. “Yoksa yine sivilceni mi sıktın?"

"Tabi ki , sivilcemi çoktan sıktım bile, çünkü burnumun üzerine gelip konan o şey görmemezlikten gelinecek gibi değildi". Ne küçük bir kabartıdır o, ne de küçük ve masum bir siyah noktacık.

Kocaman, sapsarı bir sivilcedir o ve burnun üzerinde daha fazla kalmasına izin yoktur. Ya okulda alay ederlerse? Sıkmaktan başka çıkar yol yok. Üzerine biraz anneye ait yüz toniği, biraz da pudra, oldu bitti işte. Ama insan yalnızca yüzünde çıkan ilk sivilceyi bu kadar hafife alabilir. Çünkü annenizin de size anlatacağı gibi yaptığınız işlem çok ters tepki gösterecektir. Tek bir sivilce tesadüfen çıkmış olabilir, onu izleyen diğer ikisi de bir akne belirtisi değildir. Özellikle adet dönemlerinde. Ama yine de önemli bir uyarı işareti olduğunu sakın aklınızdan çıkartmayın!. Her genç az ya da çok, yüzündeki aknelere karşı bir savaş vermiştir. Sivilcelerin gittikçe çoğalmasını istemiyorsanız, bilinçli davranmanız gerekir.

Eğer fırsat bulursanız, bir uzmana giderek yüzünüzü temizletin. Ya da haftada en az bir kez yüzünüze buhar banyosu uygulayarak küçük siyah noktaları kendiniz temizleyin. Ama doğru bir şekilde!. Her iki işaret parmağınıza temiz ve yumuşak bir kağıt mendil sarın. Siyah noktanın yanındaki deriyi iki yana gerdikten sonra, aşağıdan yukarı doğru hafifçe bastırın. Içindekinin kolayca dışarı çıkması lazımdır. Eğer olmuyorsa sakın fazla uğraşmayın. Yoksa deriyi zedeler ve yara olmasına yol açarsınız. Kırmızı ve sarı olan sivilceler hiç bir zaman sıkılmamalıdır. Ama bunlarla da başa çıkmanın bir yolu var. Hem de özel bir bakım yöntemiyle: İlk dikkat edeceğiniz kural temizlik. Yüzünüzü havluyla kurulamaktan öncelikle vazgeçeceksiniz. Çünkü havlu bakterilerin çoğalması için en ideal zemin olduğundan yüzünüzdeki sivilcelerin de adedi artacaktır. Yüzünüzü kurulama kağıtları ile ya da yalnızca elinizle kurulayın. Temiz olmayan bir ciltle başa çıkmanın ikinci yolu da iyi bir bakım uygulamakla olur. Eğer düzenli bir şekilde cilt bakımı uygularsanız, büyük faydasını görürsünüz.

Yapacağınız iş bir sabah, bir de akşam olmak üzere günde iki kez yüzünüze zaman ayırmaktan ibarettir. Ayrıca ilk sivilceyle birlikte sigara, tatlı ve pastalara da son verin. Belki böylelikle tamamen sigara içmekten vazgeçebilirsiniz. En az dört hafta süreyle aldığınız gıdalara dikkat eder, tatlı ve kızartma gibi yiyeceklerden sakınırsanız, derhal faydasını görürsünüz.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap