2015-12-16 12:49:32

Saç Dökülmesi

Saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair sebepleri tespit etmek ve ona göre sorunun çözümüne gitmek en doğrusudur.

Saç Dökülmesi

 

Saç dökülmesi son derece rahatsız edici ve ciddi bir problemdir. Her saç yıkayışınızda ya da tarayışınızda saçlarınız avuç avuç dökülüyorsa alanında uzman bir doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.
Bu problem çeşitli hastalıklardan ya da çeşitli duygusal şoklardan kaynaklanabilir. Ayrıca, bazı ilaçlar, yetersiz beslenme, stres ya da saç rengini sık sık açtırmak, boyamak gibi saç sağlığını etkileyen kozmetik işlemler de saç dökülmesine yol açabilir.
Doğum yapan kadınlarda da doğumdan hemen sonra saç dökülmesi görülebilir. Sebebi, östrojen (dişilik hormonu) salgısının ( hamilelik süresince artar) bebeğin doğumuyla birden bire azalmasıdır. Böylece aşağı yukarı 6-8 hafta sonra annenin saçı alışılmıştan daha çok dökülmeye başlar. Aynı sebepten dolayı menopoza giren ve ya doğum kontrol hapını bırakan kadınların da saçlarının geçici olarak döküldüğü görülmektedir.
Bunu önlemek için ise, öncelikle bol miktarda protein (yağsız et, peynir, deniz ürünleri, yoğurt, baklagiller) ve B vitamini alın. Bir süre saçlarınıza boya, saç açıcılar, fön, maşa gibi saçlara zarar veren uygulamalardan kaçının. Saçlarınızı yıkadıktan sonra mümkün olduğu kadar kendi halinde kurumaya bırakın. Sert fırçalarla fazla fırçalamayın, sımsıkı at kuyrukları, topuzlar yapmayın.
Saçlarınızı çok sıcak değil de ılık suyla yıkayın, bebe şampuanları kullanın. Saçın ıslaklığını almak için sıcak bir havluyla hırpalamadan yavaş yavaş kurulayın. Saçlarınız ıslakken fırçalamamaya da özen gösterin.
Saçın başka bir problemi de kuruluktur. Yaşlandıkça saçlar normal olarak kurur. Ancak bu olay birden bire olurda saçlarınız kolay kırılır hale gelirse, bir takım tedbirler almanız gerekir.
Önce son birkaç ay içinde aşırı derecede zayıf düşüp düşmediğinizi, soğuk kış rüzgarlarında beresiz ya da eşarpsız dolaşıp dolaşmadığınızı, ya da saçlarınızda boya ve ya açıcılar kullanıp kullanmadığınızı düşünün.
İyi bir kuaföre gidip kırıklarınızı temizletin. Beslenmenize özen gösterin. Eğer çok katı ve az çeşitli beslenme diyetlerinden uyguluyorsanız, saçlarınızın ( tırnak ve cildinizin de) bundan etkilenmesi kaçınılmaz bir durumdur. Aldığınız gıdaları zenginleştirin. Kilo vermek istiyorsanız, bunu yavaş yavaş ve konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım alarak yapın. Protein bakımından zengin besinlere ağırlık verin. Bol bol salata ve sebze, meyve yiyip, bol su için.

Kuru saçlar için hazırlanmış şampuanları kullanın.

Çok yağlı saçlar, gençlik yıllarına öz olmalıdır. Çünkü ergenlik dönemindeki hormonal değişimler yüzünden yağ salgısı artabilir. Ama bazen 20 ya da 30 yaşlarına kadar da devam edebilir.
Yağlı saç, hem estetik olarak çok kötü, hem de kişiyi çok rahatsız edici bir durumdur. Fön tutmaz, kirli, mat ve yapış yapış görünür.
Yağlı saçlılar, saçlarını sık sık yıkamalıdırlar. Hatta her gün yıkayabilirsiniz. Normal şampuanlar kuvvetli olacağı için sık sık kullanmak ters tepki yaparak yağ bezlerinin salgısını artırabilir. Bu durumda bebe şampuanları, ya da yağlı saçlar için özel bir şampuan kullanabilirsiniz.
Bu arada yağ bakımından zengin besinlerden, yağlı kızartmalardan uzak durun. Etlerin yağlı kısımlarını atın. Bol salata, taze sebze ve meyve yiyin.
Eğer saçlarınız yıkayacak zamanınız yok ise ve acele olarak bir yere gitmeniz gerekiyorsa, saçlarınıza talk pudrası serpip, iyice fırçalayarak ya da kuru şampuan kullanarak günü kurtarabilirsiniz. Fakat ilk fırsatta yıkamayı ihmal etmeyin. Saçlarınızı yıkarken saç diplerinize masaj yaparak yağlardan arındırın. Durulama suyunuza limon ilave etmenizde yararlı olabilir. 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • Diyarbakır Haber
    2015-12-17 16:08:51

    Erkekler için daha çok genetik bir durum teşkil eder lakin bayanlarda saç dökülmesi'nin belirli sebepleri mutlaka vardır onun için de önce teşhis sonra önlem gelmektedir diye düşünüyorum

Yorum Yap