2016-01-22 06:06:44

Topuk Çatlaklarından Kurtulmak İçin

Bu bakım önerisi esas olarak topukta biriken ölü deriyi yok etmek ve kuruyan topuk çatlaklarını önlemek için nemlendirmeye yaramaktadır.

Topuklarda oluşan çatlaklar gerek sağlık açısından, gerekse estetik açıdan hiç de hoş olmayan bir durumun ortaya çıkmasına neden olur. Bazen çok kuru ve ağrılı da olabilen topuk çatlaması özellikle ileri yaştaki kişilerde ve işleri gereği sürekli ayakta kalması gereken kişilerde görülür. Ancak yaş ve iş faktörleri ile birlikte soğuk havalar veya bazı rahatsızlıklarda topuklarda çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Eğer bu tip bir probleminiz varsa ve bir an önce kurtulmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız ev ortamında uygulanabilecek tedavilere bir göz atın. Bu işlemlerden sonra olumlu sonuçları en kısa zamanda elde edeceksiniz. Ancak uygulamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Ev ortamında çatlak topuk tedavisinde ihtiyacınız olan malzeme: Leğen, ılık su, vazelin, shea (Batı Afrika'da yetişen ve tohumundan yağ çıkarılan bir ağaç) yağı, zeytin yağı veya yoğun nemlendirici krem, sünger taşı, banyo tuzları veya yumuşak ayak temizleyici, ayak törpüsü, pamuklu çorap, havlu ve limon suyu, olgun muz ve ezilmiş ananas.

Elbette, bu saydığımız malzemelere sadece bir topuk bağlamında ihtiyacınız olmayacak. Bu malzemeler ile farklı ayak tedavisi ve çatlak topuk tedavisi edebilirsiniz.

Küveti ılık su ve sabun ile doldurun. Ayaklarınızı sabunlu karışıma daldırın ve bu ıslatma sürecini minimum 20 dakika yapın. Bu esnada ayaklarınızı sünger taşı ile ovalamayın. Topuk çatlakları yumuşadığı zaman ayaklarınızı sudan çıkarın.

Yavaşça ayaklarınızı ayak törpüsü veya sünger taşıyla ovalamaya başlayın. Ölü deriyi atana kadar topuklarınızı ovalamaya devam edin. Bu hareketi yaparken cildinizi zedelememeye özen gösterin. Ovalama bittikten sonra bir havlu ile ayaklarınızı iyice silin. Ancak şeker veya mantar hastalığınız varsa, bu tip bir ayak ve topuk bakımı yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Kullandığınız ayak törpüsünü de iyice dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin.

Nemlendirme

Tüm bu gelişmelerin ardından nemlendirme sürecine başlayın. Shea yağını, vazelini veya zeytin yağını (nemlendirici ve yumuşatıcı olarak hangisini seçtiyseniz) direkt olarak topuklarınıza sürün. Her gece yatmadan önce nemlendirici kullanarak ayaklarınızı nemlendirin. Nemlendirme işleminden sonra ince bir pamuk çorap giymeyi unutmayın.

Bu nemlendirme işleminin yanı sıra topuklarınızı ekstra şeylerle de şımartabilirsiniz. Eğer nemlendirme işleminden sonra ayağınızda kalıntılara rastlarsanız, olgun muz veya ezilmiş ananası limon suyu ile birlikte iyice karıştırın ve topuklarınıza ovalayarak uygulayın. Bu karışımı 10 dakika kadar ayağınızda tutun, ılık suyla yıkadıktan sonra kurulayıp yeniden bir nemlendirici ile ayaklarınızı yumuşatın. Ananas ve muz kuru ciltler için iyi bir doğal ilaçtır.

Bu bakım önerisi esas olarak topukta biriken ölü deriyi yok etmek ve kuruyan topuk çatlaklarını önlemek için nemlendirmeye yaramaktadır. Eğer topuk çatlaklarınız henüz daha derinleşmediyse, basit bir nemlendirici kullanarak da çatlamaları önleyebilirsiniz.

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • ozan
    2016-01-22 15:22:04

    Teşşekürler Çok Yararlı Gerçeten Önemli Bir Sorun Oluyor yaş geçtikçe

Yorum Yap