2016-05-02 14:23:37

Cinsellik ve Utangaçlık

Cinsel hayat size öğretilen veya Google'ın size sunduğu şüpheli kaynaklardan ve popüler dergilerden ibaret değildir.

Cinsellik ve Utangaçlık
Utangaçlık ve cinsellik... Kapalı ve geleneksel toplumlar da birbirine bitişik iki kelime. Neden cinsellik deyince çoğumuzun aklına utangaçlık geliyor? Cinsellik, cinsel yaşam toplumdaki bazı insanlar için hala büyük bir tabudur. Pek çoğumuz cinsel konularda huzursuz ve güvensiz oluyoruz. Bu da cinsel hayata büyük darbe vuruyor. Uzmanların cinsel yaşam ve utangaçlık hakkındaki görüşleri.
 
Cinselliği tanıyın
Cinsel hayat size öğretilen veya Google'ın size sunduğu şüpheli kaynaklardan ve popüler dergilerden ibaret değildir. Bu konuda daha fazla bilimsel kitaplar okuyun, şemaları ve şekilleri inceleyin, cinsel hayatın işleyiş mantığını daha mekanik olarak öğrenin.
 
Kendinizi tanıyın
Cinsel organlarınızı inceleyin ve onlara dokunmaktan çekinmeyin. Onları çok sıradan organlar gibi algılamak için yakından tanıyın. Gerekirse ayna ve başka reflektiv araçlar kullanın.
 
Vücudunuzu serbest bırakmayı öğrenin
Cinsel yaşamla ilgili en büyük engellerden biri de gerilimdir. Kas ve sinir gerilimi olmayan bir vücut cinselliğe daha açık hale gelir. Bu amaçla sinir ve kas gerginliğinizi azaltacak faaliyetler yapın. Örneğin; yoga, nefesle gevşeme egzersizleri size fayda sağlayabilir.
 
Düşüncelerinizi serbest bırakın 
Önceden size garip ve yapamayacağınız gibi görünen şeylerin olmadığını, sağlıklı ve normal cinsellikle ilgili bir yasak ve korku olmadığını düşünün. Başkalarını aklınızdan çıkarın. Bu aşamadan sonra hayallerinizi tekrar gözden geçirin. Bunun yanı sıra, özellikle mizahtan yararlanın, cinsellikle ilgili şakaları ve espirileri okuyun, inceleyin. Sizi hem zihinsel, hem de fiziksel olarak tahrik eden şeyleri düşünün. Günlük hayatta size zevk veren aktiviteleri düşünün ve bunların cinsel hayatınıza benzer noktalarını bulun. Örneğin; Öpüşmek sizin için, çikolata yemeye benziyor olabilir.
 
Cinselliği konuşun ve paylaşın
Cinsellik konularında eşiniz ve güvendiğiniz arkadaşlarınızla fikir alışverişi yapın. Onların fantezilerini, beklentilerini ve maceralarını dinleyin. Fakat asla unutmayın ki, onların çoğu abartılı ve çok daha süslü şekilde anlatılmış olabilir. Size abartılı gibi gelen olaylara gülmeyi öğrenin be bunları kendi bilgilerinizle (1. Madde de öğrenmiştik) karşılaştırın. Eğer eşiniz ve dostlarınızla bu konuları paylaşamıyorsanız, cinsel terapi veren bir psikoloğa başvurun. Beklenti, arzu veya sorunlarınızı onunla paylaşın ve fikirlerini alın.
 
Partnerinizden beklentilerinizi belirleyin
İlk 5 aşamayı tamamladınız. Cinsel partnerinizin size uyumu utangaçlığınızı yenmek için çok önemli bir husustur. Çünkü yanlış ve rastgele cinsel partner seçimi tüm bu aşamaların öncesine dönmenize ve kendinize olan inancınızın kaybolmasına neden olabilir. Buna göre bir kağıt, kalem kullanarak ve mutlaka yazarak, beklentilerinizi belirleyip not edin. İdeal partner tanımınızı yapın ve bu partner tanımına en çok benzeyen kişilere yaklaşın.
 
Eğer bu 6 maddeyi tamamladınızsa, artık utanmak için bir sebebiniz yok. Yepyeni ve mutlu cinsel hayatınızın tadını sonuna kadar çıkartın.
Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap