2016-03-05 21:38:32

Skinny Jean' lerin Cesur Rakibi: Mom Jeanlar

Her sezon biraz değişikliğe uğrayarak karşımıza çıkan skinny jean' lerin sonunda, rakibi çıktı. Mom jean' ler. Geniş kesimi, yüksek beli ve rahat formu ile geçmişten bize tanıdık olan bu jean' ler artık son zamanlarda sık sık karşımıza çıkıyor. İşte bu yüzden bu kez moda konulu yazımızda mom jean' lerin moda dünyasına girmesini ve birbirinden şık mom jean modellerini sunuyoruz.

Mom jean' ler mağazaların vitrinlerinde ilk kez 1980' lerde görünmeye başladı. Kadınların rahatlığı için tasarlanan mom jean' ler zamanla orta yaşlı kadınların daha çok tercih ettiği jean' lere dönüştü. 1990' larda ise tüm bayanlar tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu döneme kadar mom jean' ler ABD'de daha çok giyiliyordu. Amerika'da mom jean' ler daha çok disko tarzını yansıtıyordu.

Deri ayakkabı ve yakası açık gömleklerle o dönemin disko tarzını yaratmak Amerikalı kadınlar için çok kolaydı. İngiltere'de ise mom jean' ler prenses Diana ile üne kavuştu. Öyle ki, Diana basit beyaz bir bluz ile mom jean giyip rahatlıkla sokağa çıkabiliyordu. Prenses olması ve kraliyet kanunları onun mom jean' lere olan sevgisine asla engel olamadı.

2000'li yıllarda da Mom jean' ler skinny jean' lere rakip olmaya devam ediyotdu. Ama yine de, skinny jean'lerden üstün olmayı başaramadı. Mayıs 2003 yılında Saturday Night Live programında kullanılan sloganla mom jean ününe ün katarak daha fazla önem kazandı. Ve git gide mom-lar kaybettiği üstünlüğü geri kazanmaya başladı. Bir süre sonra da, Marc Jacobs'un Louis Vuitton için hazırladığı 2013-14 sonbahar-kış koleksiyonunda muhteşem şekilde karşımıza çıktı. Tabii ki, 90' lardaki gibi Looney Tunes karakterinin süslediği gömleklerle değil, işlemeli ve "couture" parçalarla öne çıkmaya başladı. Bu da mom jean' lerin disko tarzından uzaklaşıp daha kadınsı tarzları ifade etmesine yardım etti. Bir yıl sonra ise Gucci, Chloe, Dolce & Gabbana, Fendi, Kenzo, MM6 Maison Martin Margiela gibi markaların 2015 ilkbahar-yaz moda gösterilerinde yüksek belli, geniş kesimli modellerini de gördük.

Mom jean' lerin son zamanlarda moda dünyasında yükseliş göstermesinde elbette, "sokak stili" ninde büyük rolü var. Önceleri her bir trend podyumlardan sokaklara sıçrardı, şimdi ise tam aksine. Sokak trendi podyumlardaki koleksiyonları oluşturur oldu. Öyle ki, mom denimler gibi. Emmanuelle Alt-ın bile bir defile çıkışı skinny-lerinden vazgeçip mom jean' le görülmesi bile moda dünyasında şok yaratmıştı. Dünyaca ünlü bloger Leandra Medine bile mom jeaan' leri nasıl kombinlememiz gerektiği hakkında belki 132 kez post paylaştı. Hatta bu, postlarının birinde şöyle yazdı: "Mom jean' ler, skinny jean' ler ve siyah kısa elbiseler gibi kadını güzel göstermeye çalışmaz. Onların böyle derdi yok. Mom jean' lerin gücü insanları cezbetmek ve estetik açıdan iyi görünmek düşüncesinden çok uzakta olacak kadar küstah ve cool' lar" 

Mom jean' lerin geçmişten bugüne, moda dünyasına nasıl geldiğini bilmemiz kadar onları nasıl kombinlememiz gerektiğini bilmekte de fayda var. Çünkü tüm kadınları etkilemeyi başaran bu jean’ı giymek düşündüğünüz kadar kolay da değil.

Çünkü uzun boylu, ince bacaklı şanslı kadınlardan değilseniz, biraz çaba göstermeniz gerekiyor.

Peki, Mom jean giyerken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Nude tonlarda topuklulardan destek alın. Böylelikle bacak boyunuz daha uzun görünecek, üstelik böylece mom jean' inizle geceye de gündüzden hazır olabiliceksiniz.

2. Herkes ile aynı tür mom kot giymek istemiyorsanız onu kendi tarzınızla özgünleştirebilirsiniz. Örneğin üzerine küçük yamalar yapabilir, kesikler atabilir, renkli sticker-lar yapıştırabilirsiniz.

3. İzin günlerinizde bileğinizi kapatmayan spor ayakkabılarınızla tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

4. Çok beğendiğiniz mom jean' nin paçaları uzun geldi diye paçalarınızı ne kıvırmak nede giymekten vazgeçmek zorunda değilsiniz. Kesip püskül yaparakta cool bir görünüme kavuşabilirsiniz.

4.Spor giyim tarjınızdan ödün vermeden de daha kadınsı duruma getirebilirsiniz.

5. Açık renkli modellerlerle kendinizi sınırlamak yerine koyu renkleride tercih edebilirsiniz. İnce bir kemer ve farklı boyutlarda topuklu ayakkabılar ile de mom jean' inizle geçmişten bir nostalji yaratabilirsiniz.


 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap