2016-04-05 09:00:38

Az Su İçmenin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Susuzluk birçok hastalığa yol açarak hayatı tehdit ediyor!

Az Su İçmenin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

İnsan hayatı için su hayati önem taşır. Özelliklede yaz aylarında yeterli miktarda su alınmadığında vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar ortaya çıkar. Günde ortalama 8 bardak su içmek gerektiği halde vücudumuz 10 bardak su kaybeder. Beynin yüzde 75’i, kanın yüzde 92’si, kemiklerin yüzde 22’si sudan oluşur. Yeterli derecede su içmemenin yol açtığı 11 rahatsızlık ise şöyledir:

Vücut susuz kaldığında neler olur?

Yorgunluk: Su vücuttaki en önemli enerji kaynaklarındandır. Vücut aşırı miktarda su kaybettiğinde Dehidratasyon (sıvı kaybı) meydana gelir. Bu da vücudu yavaşlatarak yorgunluk ve halsizliğe neden olur.

Astım ve alerjiler: Vücut su kaybına maruz kaldığında sudan tasarruf etmek için hava yollarını daraltır. Siz daha susuz kaldığınızı anlamadan histamin bunun farkına varır ve salınımı artar.

Yüksek kan basıncı: Vücut tam olarak su ihtiyacını karşıladığında kanın % 92’i su olur. Vücudun susuz kaldığı zamanlarda ise kan kalınlaşarak akışı sırasında dirence neden olur ve bu da kan basıncının yükselmesi ile sonuçlanır.

Cilt problemleri: Dehidratasyon deri yoluyla toksinlerin atılmasını engellemekte ve her türlü cilt problemi için savunmasız hale getirmektedir. Bunun sonucunda da dermatit, sedef ve kırışıklık gibi cilt problemleri ortaya çıkar.

Yüksek kolesterol: Vücut susuz kaldığı zaman kolesterol seviyesini artırarak hücreden daha fazla su kaybını önlemeye çalışır.

Sindirim bozuklukları: Su ve alkali minerallerin eksikliği gastrit, reflü, ülser gibi birçok sindirim sistemi sorununa yol açar.

Mesane ve böbrek problemleri: Toksin ve atık asit birikimi bakterilerin gelişmesine ortam hazırlar. Bu da böbrek ve mesanede inflemasyon, ağrı ve enfeksiyona yol açar.

Kabızlık: Suyun eksikliği durumunda vücudun kritik fonksiyonları için su sağlama görevi kalın bağırsağındır. Su yetersiz olduğu zaman atık maddeler bağırsak içinde çok yavaş ilerlemeye başlar ve bu da kabızlığa neden olur.

Eklem ağrısı ve sertlik: Tüm eklemlerde büyük bir kısmı sudan oluşan kartilaj (kıkırdak) yastıkları vardır. Vücut susuz kaldığı zaman kartilaj zayıflar ve eklemlerin tamiri yavaşlar. Böylece ağrı ve rahatsızlık hissi oluşur.

Kilo alma: Vücudunuz etkin bir şekilde toksinleri ayıklayamaz ve yağ hücrelerinin içinde saklar. Bunun yanında eğer vücut yeterli su ile toksinleri güvenli bir şekilde atamıyorsa, yağ hücresini serbest bırakmaz.

Erken yaşlanma: Kronik olarak vücut susuz kaldığı zaman organlar ve hatta vücudun en büyük organı olan deride kırışıklık başlar ve erken yaşlanma belirtileri oluşur.

Bunları biliyor musunuz?

Susadığınız zaman vücut da (sıvı kaybı) dehidrate olmuştur.

Yemekten önce içilen su porsiyonların küçülmesine dolayısıyla daha kolay kilo vermeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre yıl boyunca su tüketiminiz günlük 1,5 litre olursa, extra 17,400 kalori yakarsınız buda yaklaşık olarak 2 buçuk kiloya denk gelir.

Sadece su içmelisiniz, içtiğiniz diğer sıvıların kalorisi ve şeker içeriği vardır. İçeceklerden sadece suyun kalorisi ‘0’dır.

Soğuk su içmek metabolizmayı hızlandırarak kalori yakılmasını destekler. Hızlanan metabolizmanın etkisi ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır. 

Su cilt için de son derece faydalıdır. Sarkmaları ve kırışıklıkları önlemekte en etkili araçtır.

Su içmek için susamayı beklemeyin sık sık su için.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap