2016-08-11 23:48:22

Burun Kanaması Deyip Geçmeyin!

Çocuk veya erişkin farketmeksizin her yaşta görülen burun kanamaları ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Burun kanamalarını hafife almayın.

Burun Kanaması Deyip Geçmeyin!
Çocuk veya erişkin farketmeksizin her yaşta görülen burun kanamaları özellikle sıcak havalarda daha sık görülür. Bunun yanı sıra, soğuk kış aylarında da burun kanamasından şikayet edenlerin sayısı az değildir. Burun kanamaları her ne kadar basit sebeplerle gelişsede bazen hayatı tehdit eden şiddetli kanamalara dönüşebilmektedir. Bu nedenle burun kanamalarını ciddi olarak ele almak gerekir. 
 
Arka burun kanamalarına dikkat!
 
Burnun giriş bölümünde bulunan damar ağının çok olması burun kanamalarının sık rastlanmasına neden olur. Burna alınan darbeler, hapşırma, burun kurcalanması, sümkürme gibi bir çok durum da damarların zedelenerek kanamasına yol açabiliyor. Bu kanamalar burnun ön kısmında yaşananlar sonucu oluşan kanamalardır. Ön burun kanamaları genellikle çocuk ve genç erişkinlerde daha sık görülen ve az miktarlarda olan basit kanamalardır.
Birde  burnun arka kısmında meydana gelen kanamalar vardır ki bu kanamalara karşı daha çok dikkatli olmak gerekir. Bu tür kanamalar genellikle ileri yaştaki kişilerde, yüksek tansiyon hastalarında, kalp ve damar hastalıklarında, ciddi yüz ve burun yaralanmalarında görülür ve de ön burun kanamalarına gore daha şiddetli ve ciddi sorunlara neden olabilir.
 
Hipertansiyonu ve sinüziti olan kişiler daha fazla risk altında
 
Burun kanamaları lokal, sistemik ve çevresel etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Kendiliğinden duran kanamalara özellikle sıcak, soğuk ve kuru hava neden olabilir. Erişkin yaşta yaşanan burun kanamalarına travmalar, çocuklarda ise üst solunum yolu enfeksiyonları ve buruna giren yabancı cisimler neden oluyor. Bunların yanı sıra; alerjik rinit, kronik sinüzit, yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan kişilerde burun kanaması riski biraz daha fazladır.
 
Tek taraflı burun kanamasını ciddiye alın!
 
Tekrarlayan burun kanamaları genellikle erken ergenlik dönemindeki erkek çocuklarında burun boşluğunun arka bölümündeki  damarlara bağlı tümörler nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra erişkinlerde tek taraflı ve tekrarlayan burun kanamaları burundan veya sinüslerden kaynaklı tümörlerin habercisi olabiliyor. 
 
Burun kanamalarının en sık görüldüğü yaşlar
 
Burun kanamaları daha çok 2-10 yaş arası çocuklar ve 50-80 yaş arası yetişkin insanlarda ortaya çıkmaktadır.
 
Burun Kanamasını Durdurmak İçin Ne Yapmalı?
 
Burun kanaması sırasında öncelikle hasta başını öne meyilli ancak dik tutmalıdır. Bundan sonra baş ve işaret parmağıyla burnun ön kısmına yaklaşık 5-10 dakika kadar baskı yapmalıdır. Bu kanamayı durdurmaya yardımcı olacak. Bundan sonra ise buruna kan getiren damarların kasılması için  burun ve yanaklara buz konulması önerilir. Buzu doğrudan değil, bir beze sararak tatbik edin. Ayrıca kanama durana kadar derin ve yavaş nefes almanız ve sümkürmemeniz de gerekir. Ancak herşeye rağmen durmayan kanamalar için acilen bir KBB uzmanınan başvurulmalıdır. Dikkate almak gerekir ki, basit bir sebeple bile oluşan burun kanaması büyük sorunların ve tehlikeli bir hastalığın habercisi  olabilir. Bu nedenle burun kanamasına karşı dikkatli davranmak ve mutlaka doktora başvurmakta fayda vardır. 
Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap