2015-12-30 00:06:26

Çocuklarda Havale

Havaleler bir kaç dakikadan daha uzun sürdüğü takdirde veya sık sık gelirse, hemen bir doktorun görmesi gerekir.

Çocuklarda Havale

Havale
Ebeveynlerin, en çok korktuğu çocuk hastalıklarından biriside çocuklarının geçirdiği havalelerdir. Kimi zaman organlardan biri, kimi zaman da tüm vücutta havale olabilir. İkinci tür havaleler daha çok ateşten olabilir ve bir kaç dakika içinde kendiliğinden son bulur.
Havale geldiği zaman yani kasılma halinde çocuk bir taş gibi sertleşerek düşer, kol ve bacaklarını sallamaya başlar; nefes alması ise yavaşlamış ve ağırlaşmıştır. Gözler yerinden fırlarken, dişlerde birbirine kenetlenir. Yavaş yavaş bilinçsizlik baş göstermeye başlarken ağızdan köpük gelir ve çocuk altını ıslatır.

Nedenleri
Havaleler, beyinin zedelenmesinde meydana gelir. Bu zedelenmeye pek çok şey sebep olabilir. Örneğin beyin doğum sırasında zedelenebileceği gibi B vitamini eksikliğinden ya da 6 aylık ile 3 yaş arasında geçirilen yüksek ateşten de olabilir. Hiç kimse yüksek ateşin neden havalelere sebeb olduğunu bilmiyor, yalnızca sinir sisteminde herhangi bir şekilde bozukluk meydana getirdiği sanılıyor. Havaleler bazı durumlarda bir iç hastalığından da meydana gelebilirler.

Havaleye karşı ne yapılır?
Yeni doğmuş bir bebekte kasılmalar görülürse hemen bir doktora götürmek gereklidir. Daha sonra, yani üç dört yaşında görülen havaleler tehlikesizdir ve çoğunlukla yüksek ateşle birlikte yok olur. Ateşten kaynaklanan havaleyi önlemek için çocuğu çırılçıplak soyarak, serin bir odaya yatırın. Havale kendiliğinden geçecektir. Eğer üç, dört dakikadan uzun sürerse acilen bir doktora göstermek yerinde olur. Eğer havaleler sık sık, tekrarlanıyorsa, yine en kısa zamanda doktorunuz ile irtibata geçin. Çocukların % 25'i bir kez ateşli havalle geçirmişlerse, yüksek ateşe yakalandıklarının her seferinde yeniden havale geçirebilirler. Ve her havalede beynin oksijen gereksinmesi azaldığı için bir beyin bozukluğu söz konusu olabilir. Bu yüzden havalenin ilk beliirtileri görüldüğü andan itibaren çocuğunuzu bir doktor kontrolüne götürmek ve doktorunuzun vereceği önleyici ilaçları kullanmanız gereklidir.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap