2015-11-18 13:00:54

Damar Tıkanıklığı ( ATEROSKLEROS )

Damar tıkanıklığı ( Ateroskleroz ) nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Damar Tıkanıklığı ( ATEROSKLEROS )

Damar tıkanıklığı ( ateroskleros ) nedir?

Damar tıkanıklığı ( Ateroskleroz ) atar damarlarda meydana gelen sistemik bir hastalıktır. Damarlardan birinin, belirli bir nedenle daralmasına yada tıkanmasına ateroskleroz denir. Genellikle damar çeperinde yağ birikmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Damar tıkanıklığı orta yaşlı erişkinlerde ve erkeklerde görülen tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilecek kadar tehlikeli bir hastalıktır. Damarların önemli bir bölümü tıkanana kadar ateroskleros herhangi bir belirti vermez.

Damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Damar tıkanıklığındaki belirtiler damarda olan tıkanıklığın yeri ile ilgilidir. Tıkanıklık nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve bu nedenle de ilgili bölgeye kan dolaşımı engellenir. Bunun sonucunda da kalpte veya diğer organlarda bir takım hastalık belirtilerine neden olarak hastaların şikayetlerini oluşturur.

Tıkanıklık beyinde ise; görmede ve konuşmada bozukluk, hafıza kaybı, kısa süreli bilinç kaybı, yer ve zaman kaybı, bacak ve kollarda kas gücünün aniden ve geçici olarak zayıflaması ve beyin damarlarında tıkanma ( trombozu ) gelişir.

Tıkanıklık kalpte ise; kalp kasında kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensizlikleri meydana gelir. Gögüs ağrıları meydana gelir ve bunun sonucunda da kalp krizi oluşur.

Tıkanıklık bacakta ise; ısı kaybı, kramplar, yürürken kramp ağrıları ile deride kalınlaşma ve koyulaşma oluşur.

Tıkanıklık böbreklerde ise; kan basıncında artış ve böbrek fonksiyonlarında işlev kaybı meydana gelebilir.

Damar tıkanıklığı nasıl oluşur?

Atardamarların çeperine yağ birikmesi, zamanla damarlara zarar vermeye başlar. Şöyle ki; atardamarların kendi hücrelerinin çoğalmasıyla damarlardan çeşitli kimyasallar salınır. Bu süre içimde, kan dolaşımındaki hücreler de damarın iç yüzüne yapışmaya başlar. Bunların etkisiyle yağ birikintileri ve hücre yığılmaları, damarların iç yüzeyine doğru kabaran plaklar oluşturur. Bu plaklar daha da büyüyerek damarların esnekliğini kaybetmesine ve tıkanmasına neden olur. Bazen sertleşen plakların, dış yüzeyi çatladığında, kandaki kan pulcukları da bu plağa yapışmaya başlar ve damarların içi de daha da daralır. Bu daralmalar belirli bir dereceye ulaştığında damarların beslediği organlarda yada dokularda kansızlıktan dolayı şikayetler başlar.

Damar tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

 • Kanamalardan kaynaklanan problemler.
 • Fiziksel aktivite eksiklikleri, egzersiz yapmama.
 • Demir eksikliği.
 • Kilo problemleri.
 • Psikolojik bozukluklar.
 • Aşırı yağlı beslenme.
 • Alkol ve sigara kullanımı.
 • Gut, frengi ve şeker hastalıkları.

Damar tıkanıklığının ( ateroskleroz ) neden olduğu olaylar

 • Böbrek ve bağırsaklar gibi diğer organlarında damar hastalıkları.
 • Beyin damar hastalıkları sonucunda inme, felç.
 • Kol ve bacaklarda damar hastalıkları.
 • Koroner kalp hastalığı.
 • Kalp krizi.
 • Yapılan bypassların tıkanması

Damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?

Damar tıkanıklığı ( ateroskleroz ) tedavisin de hedef hastalığın ilerlemesini engellemektir. Bu sebeble damar tıkanıklığı ( ateroskleroz ) gelişmesinde rol alan risk faktörleri engellenmeli ve tedavi yapılmalıdır. Örneğin; kan basıncının düşürülmesi, gıdalardan alınan yağın ve kolesterolün azaltılması, sigarayı bırakma, kilo kaybı, şeker hastalığı olanlarda şekerin kontrol altına alınması ayrıca daha aktif ve hareketli bir yaşam sürdürülmeye teşvik edilmeli. Kullanılan ilaçlar ise yağ ve kolestrolü düşürücü olan kolestiramin, gemfibrozil, kolestipol ve statin türevi ilaçlardır. Ayrıca kanı sulandıran aspirin, clopidogrel, ve ticlopidin dir. Bu tedavi tüm damar tıkanıklığı olan hastalara uygulanmalıdır. Eğer hastada tıkanma meydana gelmiş ise doktorun gerekli gördüğü tedavi yöntemine göre, tıkalı olan damarlara anjiyo, stent, yada bypass yapılabilir.

 

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap