2016-02-12 01:45:21

Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı ?

Saç kaybedildikten sonra bile genellikle kökler canlı kalır. Bu yeniden çıkma olasılığını akla getirir.

Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı ?

Saç kaybedildikten sonra bile genellikle kökler canlı kalır. Bu yeniden çıkma olasılığını akla getirir.

Ağızdan alınan kortizon tabletleri bazen saç miktarını artırır. Maalesef bunların uzun süreli kullanımı fiziksel ve zihinsel yan etkiler yapabilir ve genellikle ilaçları kesince çıkan saç dökülür. Kortizonun diğer türleri baş derisi üzerine sürtmek (friksiyon) yoluyla veya baş derisi içine enjetkte ederek kullanılır. Etkileri çoğu zaman geçicidir ve tedavi küçük bölgeler için pratik ve etkilidir.

Bir diğer yöntem kronik deri iltihabı yaratmak için kimyasal maddelerle kafa derisine friksiyon yapmaktır. Bazen bu, saç çıkarır. Saç çıkmasını uyarmak için cilde alerjen duyarlılık yaratıcı maddeler de uygulanır. Bu metotlar profesyonellerin denetiminde yapılmalıdır ve çok vakit alır, fakat bazı kişilerde işe yarar.

Bir diğer yaklaşım minoksidil kullanır. Bu ilaç yüksek tansiyonu tedavi etmek için geliştirilmiştir, fakat beklenmedik bir yan etki olarak tüy çıkmasını uyandırdığı görülmüştür. Bu tüyler bazen istenmeyen yerlerde de çıkmaktadır. Kellik tedavisi için lokal losyon olarak kullanılır. Çıkan saç genellikle kısa ve kıvırcıktır, tedavi pahalıdır ve şimdilik sonuçlar çeşitlidir.

Erkekte ve kadında saç kaybını tedavi etmek için en etkili yol saç naklidir. Deri hastalıkları uzmanı kafa derisine yaklaşık 10 saç içeren küçük parçacıklar diker. Bu parçalar bir donör alanından alınır. Bu alınan genellikle başın arka tarafında bulunan bölümdür.  Donör bölgedeki yara izlerini kalan saçlarla kapatır. Nakledilen saçlar yaklaşık üç hafta içinde dökülür fakat kısa zaman sonra yeni saçlar çıkar. Dört ay ara ile dörde kadar sayıda saç nakli işlemi gerekebilir. Bu tedavide pahallıdır.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap