2016-01-13 16:28:06

Güvenli Cinsel İlişki

Her geçen yıl dünyada cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalananların sayısı gün geçtikçe artmakta. (AIDS hastalığı da hem heteroseksüel hem de homoseksüeller arasında oldukça yaygınlaşmaktadır).

Güvenli Cinsel İlişki

Bazıları “güvenli seks” tartışmasına tepki vermekte, ancak hangi davranışlarınızın sizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı hastalığa yakalanma riski altına soktuğunu bilmeniz çok önemlidir. Çünkü herkesin kendini ve eşini korumak için sorumlu davranması gerekir. Bu konuları tartışmak, söz konusu olan cinsel davranışların onaylanması anlamına gelir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların pek çoğu tedavi edilebilir. Fakat AIDS’ in tedavisi yok ve kaçınılmaz son ölüm.  Bu nedenle bu hastalık konusunda eğitim eğitim hayati önem taşıyor.

AIDS, virüs bulaşan iğnelerin kullanımı veya daha az olarak kan nakliyle bulaşmasına karşı,  asıl olarak cinsel yolla bulaşır. Virüs, menide ve vajinal salgılarda bulunur. Cinsel ilişki sırasında vajina ve rektumda oluşan yırtıklardan girer. AIDS çok bulaşıcı bir hastalık olarak değerlendirilmemekte. Ancak virüsün bulunduğu kan ve semenle yakın temasta bulunulmuşsa, virüsün bulaşması mümkündür.

Diğer yandan, klamidya enfeksiyonu, herpers, bel soğukluğu, frengi ve zührevi siğiller bulaşıcıdır ve tek bir cinsel ilişki ile geçebilir. Fakat bunlar konuşma, klozete oturma, el sıkışma ya da aynı evde yaşamakla da bulaşmaz buna AIDS de dahil. Cinsel yollarla bulaşan mikroorganizmalar vücut dışında ölür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve AIDS’den korunmanın yolu cinsel ilişkiye girmemek ya da hasta olmayan tek bir kişi ile ilişki kurmaktır. Eğer cinsel birliktelik yaşadığınız kişi sıklıkla değişiyorsa, hastalık bulaşması açısından büyük risk taşıyorsunuz. Cinsel yollarla bulaşan hastalıkların halen bir aşısı yok. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak bulaşıcı hastalık riskini tamamen ortadan kaldırmasa da doğru kullanmak ve bazı cinsel ilişki şekillerinden uzak durmakla AIDS ile birlikte diğer hastalıklarında bulaşma riski azalır.

Penise takılan kaput ve kondom adlarıyla da biline prezervatif genellikle ince plastikten yapılmış bir kılıftır. Doğru kullanıldığı takdirde prezervatif istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde ve AIDS de dahil cinsel yollarla bulaşabilen hastalıklardan korunmakta etkilidir. Kondom sağlık ocaklarında ücretsiz verildiği gibi tüm eczanelerde de değişik renk, ölçü ve şekilleri de bulmak mümkün.

Bazı kondomlar hayvan zarlarından da yapılıyor. Ancak uzmanlar bu tür bir doğal deride bulunan gözeneklerden virüsün geçebileceğini ileri sürmektedir. Kondomun etkili olabilmesi için zarar görmemiş olması, cinsel birleşmeden önce takılması ve cinsel ilişki bitene kadarda çıkarılmaması gerekir.

Bazı çalışmaların, vajinal süngerlerle birlikte kullanılan nonoksinol 9 adlı spermisidin bel soğukluğunu ve klamidya enfeksiyonlarını azalttığını göstermesine rağmen, kadınların kullanmakta olduğu doğum kontrol yöntemlerinin çoğu ( diyafram ve haplar gibi ) cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır.

Diyaframla birlikte kullanılan spermisidin bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

AIDS virüsünün bulaşma riski, cinsel ilişkinin biçimine göre de değişebilir. Anal ve rektal zarlar, ilişki esnasında zedelenip, virüsün kan dolaşımına girmesine olanak sağladığından dolayı, en riskli ilişki pasif anal ilişkidir. Bel soğukluğu ve frengi, pasif partner makatından bulaşsa da pasif partner aktif olanından daha çok risk altındadır. Çoğu çalışmalarda erkek homoseksüeller üzerine odaklanmaktadır. Ancak heteroseksüeller de anal ilişkide aynı riski taşımaktadır.

Özellikle de çok eş değiştirildiğinde, heteroseksüel vajinal ilişkide de AIDS bulaşma riski vardır. Ayrıca virüsün erkekten kadına daha kolay bulaştığına inanılmaktadır.  Tabi bu genellikle diğer cinsel yollarla bulaşan hastalıklar içinde geçerli. Oral seksle de AIDS bulaşabilir, ancak muhtemelen yaygın değildir, fakat boğazda gonoreye yol açabilir. Vajina ile ağız teması da çoğu zaman herpes virüsünün bulaşmasına neden olur. Uçuklar öpüşmeyle bulaşabilen belki de tek hastalıktır. Ancak şiddetli öpüşme, cinsel yollarla bulaşan diğer hastalıkların da yayılmasına neden olabilir. Çünkü bu hastalıklar vücut sıvılarına maruz kalınmadığı sürece bulaşmaz.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap