2015-11-29 01:27:30

Güzel Göğüsler ve Göğüs Sağlığı

Tüm kadınlar bunlara sahibiz. Güzel veya çirkin. Fakat vücudumuzun bu kısımlarını gerçekten anlıyor muyuz? Onlara gereken önemi gösteriyor muyuz? Venüs bir güzellik sembolüydü. Fakat o bile kusursuz değildi.

Güzel Göğüsler ve Göğüs Sağlığı

Nasıl Düzelteceğiz?

Öncelikle daha iri ve kuvvetli göğüs istiyorsanız, vazgeçin. (Tabi, estetik ameliyatı olmaya hazırlanıyorsanız iş değişir.) Hormon kremleri, soğuk su kürleri, masajlar, bunları da unutun. Egzersizler bile size fayda etmez. Çünkü göğüslerin yapısında kas olmadığından yapılarını genişletmezler. Göğüslerinizin yapısı bir kalıtım özelliğidir. Sizin yapabileceğiniz tek şey, göğüslerinizin dokularını kuvvetlendirerek sağlıklı ve dinç bir vücut yapısına sahip olmak. Zaten bunu elde ettiğiniz zaman istediğiniz gibi dinç ve daha sağlıklı göğüsleriniz olacaktır.

Göğüsleriniz çeşitli bağlarla desteklenmiştir. Bu bağlar göğüslerin içindedir. Eğer göğüsleriniz sarkarsa, bu sarkma bağların gevşemesi ve gerilmesinden oluşur.

Sütyen giymelimisiniz?

Günümüz modası giymenizi gerektiriyor. Ama gene de bu konuda çeşitli fikirler var. Giymelisiniz diyenler; konunun bazı mütehassısları sütyenin göğüs bağlarındaki gerilmeyi önlediğini ve göğüsleri doho diri tuttuğunu söylüyorlar. Bu fikre karşı olanlar ise, sütyenin göğüs dokularını tembelleştirdiğini söylüyorlar. Ayrıca sütyenin çok duyarlı bir deriye sahip olan göğüslerde alerji yaptığını ve de kan dolaşımını engellediğini ekliyorlar.

Tabii ki göğüsleriniz iri ise sütyen kullanmalısınız. Ayrıca hamile kadınların sütyen kullanmaları gereklidir. Çünkü göğüsleri süt vermeye hazır bulunduğundan bağlardaki gerilme fazladır. Spor yaparken de sütyen kullanmanın gerekliliği bir gerçektir.

Evde, yatarken, sıcak günlerde sütyen kullanmaktan kaçınınız. (Sıcak günlerde göğüs altlarına biraz talk pudrası sürmekte yarar vardır.)

Hangi Sutyenler İyidir?

Tabii ki kotondan yapılmış ve cildin kolayca hava almasını sağlıyorlar, hafif ve daha dayanıklıdır. Sütyen alırken hep deneyerek almalısınız. Vücudunuza tam uyanı almaya çalışın. Taşma, sarkma yapan ve cildinizi tahriş eden sütyenleri olmayınız.

Kalbe En Yakın Sağlık

Herkesin en büyük korkusu hiç şüphesiz kanser. Ama göğüs kanseri her çeşit kanserden biraz daha farklı. Çünkü, vaktinde müdahale edilirse, tedavi edilebilir. Göğüs kanseri irsidir. Bu hastalıktan en çok korkması gereken kadınlar, ailelerinde ve akrabalarında bu hastalık olanlardır. Ayrıca hiç çocuğu olmayanlar, tek çocuğu olanlar veya ilk çocuğunu 35 yaşından sonra doğuranlar ve 51 yaşından sonra hala adet gören kadınlar kendilerini tehlikede saymalıdırlar. Yirmi yaşından itibaren her kadın kendi kendinin doktoru olmayı öğrenmeli ve kendine meme muayenesi yapmalıdır.

Ne Zaman Kendimize Test Yapmalıyız?

Adet günlerinizden bir hafta sonra, ayda bir kez göğüslerinizin en küçük olduğu sırada yapılabilir. Adet gününüzden bir hafta önce göğüsleriniz yumuşak ve süt bezeleri doludur, bu sizi yanıltabilir.

Neye Bakıyoruz?

Birdenbire göğüsler arasında oluşmuş farklılıklara dikkat etmeliyiz. Bir göğsünüz diğerinden büyükse üzülmeyin. Tabii aniden büyüdüyse bu tehlike işaretidir. Acıyan veya acımayan, hareket eden veya sabit olan şişliklerden korkmalısınız. Hele aynı şişlikten diğer göğsünüzde de yoksa o zaman durum çok kötüleşir. Diğer uyarıcılar, deride şişme, matlaşma ve buruşma olaylarıdır. Eğer böyle bir durumu sezdiyseniz derhal doktorunuzu görünüz. Her beş şişlikten 4'ü zararsız çıkmaktadır. Zararlı çıksa bile erken müdahale edildiğinde göğsünüzü kaybetmemeniz bile mümkündür. Bu yüzden korkmamalısınız ve her zaman kendi kendinizin doktoru olarak gerekli kontrollerinizi yapmalısınız.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • Göğüs ölçüsü
    2016-01-13 12:28:35

    kadınların aslında büyük sorunlarından biriside göğüs ölçülerine bakmaları küçük veya büyük göğüs takıntıları var malesef :/ sütyen konusunda aslında bu yüzden titiziz

Yorum Yap