2016-03-19 08:47:54

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?

Aşırı tansiyon yükselmesi bazen ölüm ve felç gibi acı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle tansiyon probleminin erken belirlenmesi ve tansiyonu düşürmeye yönelik tedavi sürecinin başlatılması için mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekli.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?

Yüksek tansiyon nedir?

Yüksek tansiyon, kanın damarlarda dolaştığı sırada kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Kan basıncı arttıkça, damar duvarlarına binen yük de artıyor ve bu durum uzun süreli devam ettiğinde de damarlar zarar görüp kalp hastalıklarının önünü açabiliyor.

Elbette, damarların zarar görmesi kısa sürede ve aniden olmaz bu yıllarca sürebilir. Ancak yüksek tansiyon için gerekli tedbirler alınmazsa kalp krizi ve felç riski önemli ölçüde artar. 

Yüksek tansiyon bazı insanlarda herhangi başka bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir ve buna primer hipertansiyon  denir.

Böbrek sorunları, damar bozuklukları, gebelik, beyin tümörü, doğum kontrol hapları, kortizon v.s gibi çeşitli ilaçların kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak görülen yüksek tansiyona ise  "ikincil Hipertansiyon" adı verilir. 

Tansiyonu arada bir yükselen her insan hipertansiyon hastası değildir. Kişinin hipertansiyon olması için sürekli olarak tansiyon değerinin normalden hep yüksek olması gerekir.

Hipertansiyonun belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon, özellikle kan basıncının aşırı yükseldiği dönemlerde, baş ağrısı, baş dönmesi, çift ve bulanık görme, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, kalp ağrısı, çarpıntı, burun kanaması, düzensiz kalp atışları gibi semptomlara neden olmakla birlikte bazen hiçbir belirtisi olmaz ve kan basıncı ölçümü yapılmadan, yüksek tansiyonun teşhisi oldukça zordur.

Bu nedenle yüksek tansiyon problemi genellikle başka bir sağlık sorunu için doktora gidildiğinde yapılan muayene sonucunda fark edilir.

Tansiyon probleminin erken belirlenmesi ve tansiyonu düşürmeye yönelik olarak yapılan tedavi sürecinin başlatılması, ileride ortaya çıkabilecek kalp, damar ve böbrek hastalıklarından korunmak için oldukça büyük önem taşır.

Yüksek tansiyon riskini artıran faktörler

Yaş: Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüksek tansiyon riski de artar. Erkekler de orta yaşlardan itibaren ortaya çıkan yüksek tansiyon sorunu, kadınlarda ise genellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkar.

Kalıtım: Yüksek tansiyon hastalığı aile içinde, nesinden nesile geçme eğilimi olan bir hastalıktır.

Aşırı Kilo: Kilo aldıkça, dokuların ve organların oksijen ihtiyacı artmaktadır. Bunun sonucunda da oksijeni taşıyan kan miktarı da artar. Vücuttaki kan miktarı arttığında ise buna bağlı olarak damarlardaki basınç ve hipertansiyon riski yükselir.

Fiziksel aktivitelerin azlığı: Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmayan bireylerin kalp atışları daha hızlı atma eğilimindedir. Kalp hızlı attıkça damarlara pompalanan kanın basıncı da yükselir.

Sigara Kullanmak: Sigara içmek, tütünün yapısı gereği zaten tansiyonunuzu geçici olarak yükseltmektedir. Ancak uzun süre tütün kullanmak da tütünde bulunan bazı kimyasal maddelerin damarları daraltmasına bundan dolayı da tansiyonun yükselmesine neden olur.

Aşırı Tuz:  Yiyeceklerle birlikte fazla tuz tüketmek vücudun su tutmasına buna bağlı olarak da tansiyonun yükselmesine neden olur. 

Potasyum eksikliği:  Potasyum hücrelerdeki sodyumun dengelenmesine yardımcı olan bir mineraldir. Yetersiz alınan potasyum minerali kandaki sodyum oranının artmasına yol açmaktadır.

D vitamini eksikliği:  D vitamini eksikliğinin tansiyonu yükselttiğine dair net bir bilgi yok. Ancak teorik de böbreklerden salınan ve kan basıncını dengeleyen bir enzimin salınmasında kullanıldığı için, D vitamini eksikliği durumunda kan basıncının yükselebileceği kabul edilir.

Alkol tüketimi:  Uzun süreli ve aşırı alkol tüketiminin tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. 

Stres:  Aşırı stres ve kaygı geçici olarak ancak oldukça etkili bir şekilde tansiyonu yükseltiyor. 

Hastalıklar:  Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar yüksek tansiyona neden olabilir. 

Yüksek tansiyon genellikle yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Ancak yetersiz beslenen, kalp veya böbrek hastalığı olan, hareketsiz çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek tansiyondan korunmak için

Hipertansiyondan ve buna bağlı hastalıklardan korunmak için aşağıdaki noktalara dikkat edin. 

Öncelik olarak yüksek tansiyon hastalığından şüphe ediyorsanız mutlaka doktora başvurun.

Yılda 3-4 kez tansiyon ölçümü yaptırın. Tansiyon değerlerinizin gün içinde değişebileceğini de unutmayın. Örneğin, yemekten sonra yaptırdığınız tansiyon ölçümü büyük ihtimalle yüksek çıkacaktır. 
Şeker, kalp veya böbrek hastalığınız varsa, tansiyonunuzu daha sık ölçtürmeye özen gösterin. Bu hastalıkları kontrol altında tutabilmeniz için tansiyon değerleriniz önemli. Evinizde de rahatlıkla tansiyon ölçümü yapabilmek için bir ölçüm cihazı alıp kendinizde rahatlıkla tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Tansiyonunuzu kontrol altında tutabilmek için daha fazla hareket edin. 

Genel sağlığınızı güçlendirmek ve hipertansiyondan korunmak için özel bir beslenme programı oluşturup fazla kilolarınızdan kurtulun.

Mümkün olduğu kadar yiyeceklere ekstra tuz ilave etmemeye, hazır gıdalar ve yağlı yiyecekler yememeye çalışın.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap