2016-02-27 14:11:37

Mevsimsel Depresyon Ve Tedavisi

Mevsimsel depresyonun tedavisi gün ışığı

Mevsimsel Depresyon Ve Tedavisi

En az iki yıl üst üste olmak üzere, yılın belli zamanlarında ortaya çıkan ve herhangi bir esaslı neden olmadan meydana gelen uzun süreli mutsuzluk haline mevsimsel depresyon denir. Gün ışığının azalmaya başladığı sonbahar ve kış ayları mevsimsel depresyon riski açısından oldukça "tehlikelidir". Ancak mevsimsel depresyon bahar ve yaz aylarında da görülebilir.

Mevsimsel depresyonun nedenleri nelerdir?
Kış aylarında günlerin kısa olması ve gün ışığıyla temasın azalması nedeni ile beyinde melotonin seviyesi artarken, serotonin seviyesi düşer. Melotonin uykuyu artırır, serotonin azalması ise halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, isteksizlik gibi belirtilere neden olur. Mevsimsel depresyona bu kimyasalların seviyesindeki değişikliklerin yol açtığı düşünülmektedir. Soy geçmişinde bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk) görülmesi, depresyon gibi hastalıkların olması, zorlu yaşam şartları, ağır geçen fiziksel hastalıklar ve gün ışığından az faydalanan bölgeler yatkınlığı artıran unsurlardır. Ayrıca kadınlarda mevsimsel depresyonlara daha çok rastlanır.

Mevsimsel depresyon nasıl tedavi edilir?
Mevsimsel depresyon tedavisinde fototerapi yöntemi (ışık tedavisi) ilk seçenektir. Bu yöntem gün ışığını taklit ederek bir ışık kaynağına kişiyi belli bir süre maruz bırakma ilkesine dayanır. Böylece kişiye alamadığı yeterli güneş ışığı dışarıdan verilmiş olur. Ancak ağır ve orta depresif durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilirken bazı ağır vakalarda yatarak tedavi de gerekebilmekte. Bu tedavi dışında psikoterapi (özellikle bilişsel davranışçı psikoterapi) de önemli bir tedavi yöntemidir. Fakat bu terapinin dışında da terapi yöntemleri vardır ve uygun olan kişilerde bu yöntemlerde kullanılıyor. Kişinin zevk aldığı ve işlevselliğinin arttığı uğraşlar da tedaviye faydadır.

Mevsimsel depresyona yatkın olabilirsiniz
Mevsimsel depresyona meyilli olan kişilerin havanın açık olduğu zamanlarda gün ışığından yararlanmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda benzer durumlar yaşandıysa ve hastalık ağır geçirildiyse yine aynı dönemde hastalanmadan önce psikolojik destek almaya başlamak, gerekirse doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanmak gerekebilir. İnsanların hayatlarını zenginleştiren uğraşlar bulması, sosyal desteğin ve verimliliğin artırılması da önlem olarak alınabilir. Hayatında zorluklar olan kişilerin zorluklarla baş edebilmek için yakınlarından destek alması, bu konuda yeterli desteği yoksa uzman yardımı alması da yararlı olur. Vitamin ve mineral desteği de ayrıca yarar sağlar. Bu kişiler uyku ve uyanıklık döngüsüne de dikkat etmelidirler. Kış aylarında yapılacak tatillerin gün ışığının yoğun olduğu bölgelerde yapılması bu hastalığın ortaya çıkışını önleyebilir ya da geciktirebilir.

Her yorgunluk depresyon değildir
Her yorgunluk ve halsizlik depresyon demek değildir. Öncelikle kişinin duygu durumunda da çökme olması gereklidir.  Bu çökme durumuna daha önce saydığımız belirtiler eşlik ediyorsa mevsimsel depresyon düşünülebilir.  Bu tür belirtiler de özellikle yılın aynı dönemlerinde görülüyorsa psikiyatri uzmanı ile görüşmek yararlı olacaktır. Hem bazı hormonal nedenler hem de kadının toplumdaki rolü ve yaşadığı zorluklar özellikle kadınların depresyona girme oranını artırmaktadır.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap