2015-11-17 07:15:35

Nezle ve Grip

Nezle gribe göre daha hafif seyrederken, grip ise tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen hastalıklara neden olabilmektedir.

Nezle ve Grip

Nezle

Halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen, Üst solunum yollarında ( burun, boğaz ve soluk borusu gibi ) gelişen viral bir enfeksiyondur. Hastalığa üşütmekten ziyade, genellikle bahar ve kış mevsimlerinde virüsler yol açar. Kuluçka dönemi 1-4 gündür. Hastalık üşüme, hapşırma, halsizlik ve baş ağrısı ile başlar. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile devam eder. Ateş ise genellikle 38°C nin altındadır. Septomlar çoğu zaman 7 ila 10 gün arasında geçse de 3 haftaya kadarda sürebilmetedir. Nezlenin tedavisi yoktur. Ancak septomlar tedavi edilebilir. Bol sıvı tüketimi ile istirahat önerilip öksürük giderici ve ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. 

Grip

Grip de yine üst solunum yollarında görülen viral bir enfeksiyonudur. Influenza çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Kuluçka süresi genellikle 2-3 gündür. Virüs, öksürük ve hapşırma ile yayılabilen damlacıklarla, ayrıca öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temaslar yoluyla da bulaşır. Grip, genellikle kış mevsiminde havaların soğumasıyla oluşan bir solunum yolu enfeksiyonudur. Gribin belirtiler; kas ve eklem ağrısı, kuru öksürük, yüksek ateş ve baş ağrısıdır. Ateş 38°C nin üzerindedir. Grip, nezleden daha ağır geçirilir ve daha bulaşıcıdır. Bazen de solunum yolları ile sınırlı kalmaz ve orta kulak, kalp, karaciğer gibi diğer organları da etkileyebilir.Grip, virüs enfeksiyonu olduğu için tedavisi yoktur. Antibiyotikler grip tedavisinde etkili değildir. Çünkü antibiyotikler sadece bakterilere etki ederler. Yaklaşık bir hafta içinde grip kendiliğinden iyileşecektir; fakat doktora gitmek ve bir kaç gün iyice dinlenmek gerekir. Bol sıvı tüketmek de salgıların rahat bir şekilde dışarı atılmasını sağlayacağından iyileşmeyi hızlandırır.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap