2016-05-10 17:12:42

Siğil Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Siğil tedavisinin amacı siğili ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Ancak farklı tedavi yöntemleri olsa da bazen % 100 başarı elde etme imkanı olmayabilir.

Siğil Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?
Siğil, cildin üst tabakasında oluşan Human Papilloma Virus  -  HPV olarak adlandırılan bir enfeksiyondur.
Siğillerin biçimi, boyutu nerede olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Vücudun her yerinde oluşabilir. Genelde deri ile aynı renge sahip olarak sert, kabarık bir şekilde içinde nokta gibi görünen siyah virüsler olur. 
Virüs derinin en üst hücrelerine etki ederek, hücrelerin artmasına ve daha fazla keratin salgılamasına neden olur.
 
Siğiller ne zaman yok olur?
Siğillerin neredeyse yarısı siğil tedavisi uygulanmadığı halde iki yıl içinde yok olur.
Siğillere bir virüs neden olur, dolayısıyla organizma belli bir zaman sonra direnmeye başlar ve bu direnç sayesinde siğiller yok olabilir. Bu sürecin belli bir süresi yoktur, siğiller bazen aylar bazen de yıllarca sürebilir. Ancak siğiller bulaşıcıdır vücudun başka yerlerine ya da başka insanlara geçme ihtimali çok yüksektir ve bu yüzden de tedavi edilmelidir.
Siğiller görünümü bozmakla kalmaz, insanın sosyal ilişkilerini de etkileyebilir. Ellerde veya yüz bölgesinde oluşan siğiller utanç hissi yaratır. Ayakta çıkanlar ağrıya neden olur ve bir yere çarptığı anda kanayabilir. Bu yüzden de siğil tedavisi uygulanmalıdır.
 
Siğiller neden olur?
Siğiller, derinin üst tabakasına yerleşen insan papilloma virüsü / HPV diye bilinen ve bugüne kadar 77 farklı tipi olan bir virüstür. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı ortaya çıkar.
 
En çok hangi yaşlarda görülür?
Araştırmalara göre siğiller en çok 10-20 yaş arasında görülmektedir.
 
Başka bir hastalığın habercisi olabilir mi?
Genital bölgenin dışında oluşan siğiller yaygın veya sayıları çok fazla değilse, başka bir hastalığın habercisi değildir. Vücudun her tarafına yayılmış ve tedavi edilmesine rağmen geçmiyor veya çok çabuk nüksediyorsa demek ki organizmanın bağışıklık sistemi çok zayıftır. Ve böyle durumlarda AIDS  gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar açısından hasta incelenmeye alınmalıdır.
 
Zararları nedir?
Siğillerin en fazla zararı kadınlarda ve genital bölgede meydana gelenlerde görülmektedir. Bu bölgede bulunan siğiller tedavi olunmadığı takdirde % 90 oranında vajinal kansere neden olmaktadır ve görünüm açısından insanın sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.
 
Siğiller bulaşıcı mıdır?
Evet, siğiller bulaşıcıdır. Siğiller genellikle kaşınan veya baskıya maruz kalan yerde meydana gelirler. Eğer bir insanın derisi sağlam ise siğiller o deriyi geçemezler. Ancak ciltte travma, yara, kesik olursa deriye yerleşebilirler. Tırnak yeme alışkanlığı olanlar ve aşırı manikür yaptıranlarda siğil oluşumu daha kolaydır. Ayak tabanında oluşan siğiller ise en çok spor malzemelerinden, banyo zemininin hijyenik açıdan temiz olmamasından dolayı bulaşmaktadır.
 
Siğiller ağrı yapar mı?
Ayak tabanı, tırnak çevresi ve eklem yerlerindeki siğiller baskıya maruz kalmasından dolayı ağrı oluşturabilirler. Bu yüzden ayakta oluşan siğiller genellikle nasırla karıştırılmaktadır.
 
Gebeliğin, stresin ve kalıtımın etkisi var mıdır?
Hamilelik siğil oluşumunu kolaylaştıran fizyolojik bir durumdur. Kalıtımın direkt olarak bir etkisi yoktur, ancak kalıtsal olarak geçen ve bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık olursa bu kişide siğil kolaylıkla oluşabilir. Sıkıntı, stres, depresyon ve psikolojik faktörler siğil oluşumuna yardımcı olan etkenlerdir.
 
Nasıl tedavi edilir?
Siğil tedavisinin amacı siğili ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Ancak farklı tedavi yöntemleri olsa da bazen  % 100 başarı elde etme imkanı olmayabilir. Siğillerin tedavi yöntemleri virüsün yerleştiği dokunun yıkımına göre fiziksel veya kimyasal uygulamalardır. Kimyasal solüsyonlar, lazer, cerrahi müdahele, krioterapi ve elektrokoterizasyon en sık uygulanan yöntemlerdir. Siğil tedavisine etki eden çok önemli faktörler vardır. Bunlar tedavi seçimi ve yine tedavi sırasında hastanın virüse karşı sahip olduğu bağışıklıktır. Çünkü bazı hastalarda tek seans tedavi mümkünken bazılarında tekrarlayan uzun vadeli tedaviler gerekebilir.
Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap