2016-02-15 03:37:49

2016 Yılının Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

Dünya genelinde 2016 da öne çıkacak teknoloji trendleri açıklandı. Bizde sizler için bu trendleri derledik. Bakalım 2016 yılının teknoloji trendleri nelermiş?

Teknoloji her yıl daha da hızlı gelişerek, geçtiğimiz yıllardaki gelişmeleri sollayarak geride bırakıyor. Bizlerde doğal olarak hayatımızın her alanına girip yaşam tarzımıza kadar etki eden teknolojik ürünleri takip edip anlamaya, tanımaya kısacası teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya çalışıyoruz. 2016 yılında hayatımıza girecek teknolojik ürünlerin bazılarının tanıtımı yapıldı bile.
Gelecek 15 yılın dört ana trendi ise, sadece teknoloji ile kalmayıp ekonomik tüm alanlarla birlikte, sosyolojiyi ve doğal olarak hayatımızı değiştirecek. Hatta siyasetin bile bütün bunlar sayesinde yeniden biçimleneceği iddia ediliyor. Bu 4 trendi bir daha hatırlayalım: Bulut Sistemleri, Big Data, Cihazlar arası İletişim ve Sosyal Medya.

Görünen o ki 2016 yılında da heyecan verici trendler bizi bekliyor.

Yeni dönemde, dijital pazarda etkili olacak ileri teknolojik ürünleri ve trendleri ise şöyle sıralayabiliriz.

Sanal gerçeklik gözlükleri

Oculus olarak adlandırılan sanal veya artırılmış gerçeklik ürünlerinde, yeni dönemde sıçramalar yaşanabilir. Başta oyun sektörü olmak üzere, sunum, tanıtım ve pazarlama alanında kendini gösterecek olan gözlükler için telefonumuzu kullanmak yeterli olabilir. Oculus Rift ve Samsung Gear VR gibi cihazlar gelecek yıl piyasaya yeni versiyonlarıyla girdiğinde, diğer markaların da piyasaya girmesini bekleyebiliriz. Sistemin eğitim ve öğretimde de kullanımı mümkün olabilecek.

Ödeme sistemleri

Apple Pay, PayPal gibi ödeme sistemleri güncelliğini bir süre daha koruyacak. Daha uyumlu tasarımlar, daha çok mobil uygulama, yeni mobil girişimler ve mobil ödemelerdeki artış nedeniyle mobil ödeme sistemlerinin de popülerliği artacak. Bitcoin'in altyapısı olan Blockchain defalarca zedelenmesine rağmen, işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için daha uygun bir hale getirilebilir. Bankalar da bu platforma geçebilir.

Sürücüsüz ulaşım araçlarında yenilikler

Her ne kadar tüm otomobil markaları 2017 yılı ve sonrasına hazırlansalar da, yıl boyu sürücüsüz araçlar gündemden düşmeyecek. Tüm bilişim ve otomobil fuarlarının gözdesi bu araçlar olacak.

Dijital reklamlar

Led sistemlerin yaygınlaştırılması ve akıllı sensörler bilboard ve mağaza vitrinlerini interaktif hale getirecek. Giyilebilir dijital ürünler ve mobil uygulamalarla entegre olan reklam örnekleri her yerde karşımıza çıkacak. Aynı zamanda sosyal medyadaki reklam yoğunluğu için reklam brokerleri uzmanlığına ilgi artacak.

Online ticarette yeni tecrübeler

Online ticaret, geçmiş yıllardaki yükseliş trendini değiştirerek, mağaza içi deneyimleriyle uygulamalarını güçlendirecek. Diğer yandan Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal medya sitelerinin kendi platformlarında online satışa imkan yaratmasıyla sosyal medyanın gücü giderek artacak.
 

Yeni medya deneyimleri

İçerik internet medyasında önem kazanmaya devam edecek. İçerik yönetimi konusunda uzmanlık ve içerik yönetim yazılım uygulamaları artacak. Kullanıcı deneyimini daha ilginç ve etkileşimi artırmak için kullandığımız video içerik yükselişini sürdürecek. Video içeriklerin toplam tüketici içeriği baz alındığında gelecekte yüzde 70’lere ulaşması öngörülüyor. Üç yıl önce huffingtonpost.com sitesinin satışı ve bu yıl da Business Insider'ın satışı gibi internet medyasında yeni satışları tetikleyecek ve gündem oluşturacak. YouTube, Netflix, Periscope veya benzeri yeni platformlar bekliyor.

Akıllı şehir sistemleri

Şehirdeki bütün hizmetlere yönelik akıllı uygulamalar hayata geçiriliyor. Birimlere ait uygulamalardan öte, artık akıllı şehir sistemleri hayata geçmeye başladı. Kamu yönetimlerin de, bu sistemlere ilgi giderek artmakta. Buna bilişim sektörüne sıçrama sağlayacak bir gelişme olarak bakabiliriz. Yakında sadece sistem satışlarını değil, pilot akıllı şehir projelerini de konuşmaya başlayacağız.

Sosyal Medyada değişim

Sosyal medya reklamları ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşimleri arttırılacak. Anlık fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak kullanılan Snapchat uygulaması 2016 yılında da çok daha popüler bir hale gelecek ve dijital trendler arasında yer alacak. Dünyanın en büyük gazete ve dergisi olarak kabul gören Medium da yükselen bir ivme kazanacak.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap