2015-11-17 19:09:50

Aniden Var Olan İnsanlar

Incil’de gizemli “görünen insanlar”a ilişkin çok sayıda öykü bulunmaktadır. Bu insanlar, genellikle melek diye bilinir. Ancak her zaman kanatlı ya da altından ilahi bir parıltıyla çevrili değildirler.

Aniden Var Olan İnsanlar

İncil’de gizemli "görünen insanlar" a ilişkin çok sayıda öykü bulunmaktadır. Bu insanlar, genellikle melek diye bilinir. Ancak her zaman kanatlı ya da altından ilahi bir parıltıyla çevrili değildirler. Yalnızca düşlerde ortaya çıkmazlar. Tersine, çoğu zaman her bakımdan bir insan görüntüsü içinde olurlar. Örneğin “günün sıcağı altında çadırının önünde” oturmakta olan Hz. İbrahim’in yanıma gelip ona yaşlı karısı Sarah’ın bir çocuk doğuracağını söyleyen melekleri ele alalım (Tekvin/18). Bu üç melek, insanı andırıyor ve insan gibi davranıyorlardı. Hatta, Hz. İbrahim ile birlikte yemek yemişlerdi.

Aynı şekilde, Hz. Lût’un yanına gelen ve ona ailesini toplayıp Sodom’dan kaçmasını söyleyen iki melek de düpedüz insan biçimindeydiler. Kitapta kendilerinden birkaç kez “adamlar” diye söz edilmektedir (Tek-vin/19). Ayrıca, yemek yedikleri, dinlendikleri ve Lût’un evinde barındıkları anlatılmaktadır. Buna karşılık bu adamlar Ova Kentleri’nin başına gelmek üzere olan tufan hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahiptiler.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap