2015-10-01 03:59:34

Evcil Hayvan Almadan Cevaplamanız Gereken 10 Soru

Evcil bir hayvan için hazır mısınız? Ailenize katılan yeni üye için hazır olup olmadığınızı anlamak amacıyla Humane Society kuruluşunun 10 sorusunu cevaplamanız yeterli olacaktır.

Evcil Hayvan Almadan Cevaplamanız Gereken 10 Soru

Evinizi dört ayaklı arkadaşınızla paylaşmak, hayatınızdaki en zor işlerden biri olabilir. Köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlar bize koşulsuz bir biçimde sadıktır, daimi arkadaşlık sunar ve zorlu bir iş gününün ardından stresiniz den kurtulmanızı sağlar. Ancak bir evcil hayvanı sahiplenmek büyük bir karardır. Köpekler ve kediler, ortalama 15 sene boyunca zaman, para ve bağlılığınızı adamanızı gerektirir. Evcil hayvan sahibi olmak, evinize almadan önce üzerinde iyice düşündüyseniz mutluluk getirebilir. 

Bir hayvan barınağından almayı düşünüyorsanız, doğru yoldasınız demektir; evsiz evcil hayvanların, ikinci bir şans için sizin gibi insanlardan başka güvenebilecekleri kimseleri yoktur. Aşağıda, bu bağlılığa girmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı konular bulunmaktadır: 
 

1. Neden bir evcil hayvan istiyorsunuz?

Birçok insanın, bir evcil hayvan almadan önce bu soruyu kendisine sormuyor olması şaşırtıcıdır. Çocuklar çok istediği için hayvan barınağında karşılaştığınız bir evcil hayvanı almak, genellikle büyük bir hata olarak sonuçlanır. Bu hayvanların 10, 15 hatta 20 yıl sizinle olacağını unutmayın. 
 

2. Bir evcil hayvan için zamanınız var mı?

Köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlar, sırf siz yorgun veya meşgul olduğunuz için görmezden gelinemez. Yılın her günü mama, su, egzersiz ve arkadaşlık isterler. Barınaktaki birçok hayvan, sahipleri, bakımlarının ne kadar zaman aldığını önceden fark edemedikleri için oradadır. 
 

3. Bir evcil hayvanın giderlerini karşılayabilir misiniz?

Evcil hayvan sahibi olmanın maliyeti oldukça yüksek olabilir. Lisans, eğitim, kısırlaştırma, veteriner, tımarlama, oyuncak, mama, kedi kumu harcamaları ve diğer masraflar arka arkaya gelir. 
 

4. Bir evcil hayvanın neden olduğu zorluklarla mücadele etmeye hazır mısınız?

Pire istilası, çizilen mobilyalar, ev eğitimi almamış hayvanların neden olduğu kazalar ve beklenmedik sağlık sorunları, evcil hayvan sahibi olmanın beraberinde getirdiği sık karşılaşılan talihsizliklerdir. 
 

5. Yaşadığınız yere evcil hayvan alabiliyor musunuz?

Birçok ev sahibi evcil hayvanlara izin vermez ve kiralık konutlarda evcil hayvanlara karşı kısıtlamalar bulunur. Buna ek olarak belirli köpek türleri (örneğin, pitbull, rottweiler, Doberman pinscher ve diğer büyük ırklar), genellikle ev sigortası poliçelerinin dışında bırakılır veya bunların sahiplerinin sigortalarını yenilemelerine veya kapsamlarını korumalarına izin verilmez. Eve bir hayvan dostunuzu getirmeden önce, evle ilgili poliçelerin sizi nasıl kısıtladığını bildiğinizden emin olun. 
 

6. Bir evcil hayvan sahibi olmak için uygun bir zaman mı?

Örneğin, öğrenciyseniz, askerliğinizi yapmadıysanız veya işinizin bir parçası olarak sürekli seyahat etmeniz gerekiyorsa, kurulu bir düzen edinene kadar beklemek mantıklıdır. Eğer beş yaşından küçük çocuklarınız varsa ve bir hamster veya çöl faresi gibi küçük bir hayvan almayı düşünüyorsanız, küçük memelilerin çoğu Salmonella riski taşıdığından, bu kararınızı ertelemeniz akıllıca olacaktır. 
 

7. Yaşam alanınız aklınızdaki hayvana uygun mu?

Hayvanın büyüklüğü, bu noktada dikkate alınacak tek değişken değildir. Örneğin, terrier gibi bazı küçük köpekler çok aktif olabilir, sakin kalmaları için yoğun şekilde egzersiz yapmaları gerekir ve hemen her sese havlarlar. Diğer yandan, bazı büyük köpekler sakindir ve bütün gün kanepeye uzanıp vakit geçirmekten rahatsız olmazlar. Bir evcil hayvan almadan önce araştırma yapın, internette gezinin, evcil hayvan sahibi arkadaşlarınızla konuşun ve hayvan barınağı çalışanlarını bir kaynak olarak kullanın. Bu şekilde, yaşam tarzınıza ve yaşam alanınıza uygun bir hayvan seçmeniz mümkün olur. 
 

8. Sorumlu bir evcil hayvan sahibi olacak mısınız?

Evcil hayvanınızı kısırlaştırma, tasma kayışı takma ve belgeleme kanunlarına uyma ve evcil hayvanınızda kimlik etiketi bulundurma, evcil hayvan sahibi olma sorumluluğunun bir parçasıdır. Tabii ki, evcil hayvanınıza sevgi, arkadaşlık, egzersiz, sağlıklı bir diyet ve düzenli veteriner bakımı sağlamak da önemlidir. 
 

9. Seyahatteyken evcil hayvanınıza kimin bakacağını biliyor musunuz?

Güvenilir arkadaşlar ve komşulara veya hayvan bakım evi ya da evcil hayvan bakıcısına ödemek için paraya ihtiyacınız olacaktır. 
 

10. Evcil hayvanınızla uzun süreli bir beraberliğe hazır mısınız?

Bir evcil hayvanı sahiplenmek, bu hayvana bakım sağlamak üzere uzun vadeli bir bağlılığa girmek demektir. İyi insanların da başlarına, evcil hayvanlarını bırakmak zorunda kaldığı talihsiz durumlar gelebilir. Böyle bir durumda, hayvan dostunuza yeni bir yuva bulmada aktif rol oynamaya hazırlıklı olun.

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap