2015-09-24 13:50:35

Nerede O Eski Bayramlar ?

Bayramların artık tatil yapmak olduğu şu günlerde eskisi gibi bayram coşkusu yok içimizde...

Nerede O Eski Bayramlar ?

Bayramların değil insanların değiştiği günümüzde herkesin dilinde nerede o eski bayramlar. 

Bayramın eskisi yenisi olmaz, nerede o eski bayramlar değil, nerede o eski insanlar demek daha doğru. Bir tarafta modern ama duyarsız bir okadarda herşeyden bıkmış bir nesil, diğer tarafta geçmişe duyulan özlem.Burada sıkıntı aslında teknolojinin hayatımızı esir almasıyla ilintili. Esas problem kuşaklar arasındaki iletişimin kopmasından dolayı bayramların ortak bir anlam birliği olmadığı.

Modern hayatın hengamesinden dolayı hevessiz ve heyecansız sürüp giden hayatımızda, herşeye inat mesafeleri aşıp birbirimize zaman ayırıp bayramı bayram gibi yaşamak yerine, toplu bayram msjlarıyla kutlayıp oldu bittiye getirmekten başka birşey yapmıyoruz, özlem duyduğumuz bayramları. Teknolojinin hayatımızda kapladığı yerin büyük olmasından eksilen değerler büyüyor tabiki içimizde. 

Eksik bir şeyler var bayramlar da, aramızdaki mesafeler uzun.Muhabbetler eksik, sarıldığımız dostlar eksik, çalan kapı zili eksik, öpülen eller eksik.Sanırım problem bayramı yaşamak ve yaşatmakla ilgili. Eski bayramlarda özlemler son bulurdu hasretler diner hüzünler yerini sevinç ve heyecana bırakırdı bir hafta öncesinde başlardı hazırlıklar bayramlık alışverişleri yapılırdı, temizlikler yapılırdı, tatlılar açılırdı.Bayram sabahı tencere tencere yemekler pişirilirdi.

Babamızın dedemizin bayram namazından gelmesiyle başlardı bayramımız, heyecandan sabaha kadar uyutmayan bayramlıklarımızı giyer, büyüklerin ellerini öperdik bütün aile toplanırdık. Dede, babaanne, hala, amca, yenge, kuzenler,anne, baba, kardeşler. Kahvaltı sofrasında güle oynaya evde bayram havası. Bayramlar üç beş kişiyle olmaz olursada bayram olmaz.Nerede o eski bayramlar derken aslında bayramlardan değil büyümüş olmaktan şikayettir.Bayramların artık tatil yapmak olduğu şu günlerde eskisi gibi bayram çoşkusu yok içimizde...

Herkese Mutlu Bayramlar...

 

 

 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılamamış

Yorum Yap