2016-04-07 04:35:45

WhatsApp Şifreleme Özelliğini Aktifleştirdi!

Günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma programı WhatsApp, yeni gizlilik politikasını açıkladı. Uçtan uca şifreleme olarak adlandırılan yeni güvenlik uygulaması hakkındaki bilgiler haberimizde.

Özellikle Apple ve FBI arasında yaşanan kullanıcı gizliliği (şifre kırma) ile ilgili devam eden anlaşmazlık diğer şirketleri de harekete geçirdi. Birçok şirketin desteğini alan "Apple" dan sonra diğer teknoloji şirketleri de kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için ciddi çalışmalara başladılar.

Tüm dünyada en yaygın anlık mesajlaşma programı olan WhatsApp-ın en son Android güncellemesi de, uçtan-uca şifreleme fonksiyonu ile geldi. Bu güncellemeyle birlikte mobil sistemlerdeki en güvenli şifreleme özelliğini sunan ilk messenger programı oldu.

Aylardır üzerinde çalıştığı şifreleme sistemini programa uygulayan WhatsApp, salı günü tüm kullanıcılarına yeni bir bildirim gönderdi. 

Öncelikle uygulamanın yeni versiyonunda karşımıza çıkan sarı balon hakkında bilgi verelim.

Bu, WhatsApp mesajlarınızın artık güvende olduğu ve mesajları sadece sizin görebileceğiniz anlamına geliyor.

Yani, devletler, hacker denilen internet korsanları ve hatta WhatsApp da dahil sizin mesajlarınızı okumak için sizin telefonunuza ihtiyacı olacak.

Eğer 3. şahıslar sizin yazışmalarınızı ele geçirirse böyle bir görüntü ile karşılaşacak:

Örneğin, herhangi bir dostunuz size bir mesaj gönderdi. Merhaba, nasılsın?

Bu mesajı başkaları ele geçirdiğinde   "& 85 / + * 0t) @ * _" şeklinde anlamı olmayan bir mesaj görecek.

WhatsApp uçtan-uca şifreli

WhatsApp açık kaynak şifreleme kodu ile güvenliğini artırmak için Open Whisper Systems ile birlikte çalıştı. Mavi Tık ile uzun süre gündemde kalan WhatsApp, böylece güvenliği en üst seviyeye çıkartmış oldu.

Öyle ki, yeni güvenlik sistemi sayesinde kullanıcıların yazdığı mesajlar gönderildikten sonra şifrelenecek ve sadece karşı tarafın telefonuna eriştikten sonra bu şifre açılacak. Bu uygulama sayesinde hiç bir mesaj, fotoğraf, video, belge veya çağrılar üçüncü kişiler tarafından okunamayacak.  Dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp da kriptolama sistemi sesli ve görüntülü mesajlar için de geçerli olacak.

Sizden başka hiç kimse mesajları okuyamaz
WhatsApp, mesajları şifreli olarak saklıyor. Mecbur kalsa dahi söz konusu şifrelemeyi kaldıramıyor. Bu şifreyi açıp mesajı okumak için gereken anahtarın sadece mesajı gönderen ile mesajı alan kişilerde olacağını belirtiyor. Yani NSA gibi kurumlar bile mesajlarınızı ortaya çıkaramayacak. Çünkü uçtan-uca şifreleme özelliği gönderen ve alıcı arasında gerçekleşen mesajların şifreli olarak saklanmasını sağlayacak.

Otomatik olarak yapılan bu şifrelendirme ile beraber WhatsApp, mesajları sunucularında tutmadığını tutsa dahi uçtan uca şifreleme sayesinde herhangi bir kişinin bunu okuyamayacağını da belirtiyor.

Peki bu hizmet nasıl kullanılır?

WhatsApp ile Open Whisper Systems’in 6 aydır üzerinde çalıştığı uçtan uca şifrelemeyi kullanmak için öncelikle her kullanıcının uygulamayı güncellemesi gerekmekte. Eğer listenizdeki arkadaşlarınız WhatsApp’ın son sürümünü kullanıyorsa şifreleme zaten otomatik olarak aktif olacaktır. 

Paylaş:
Tags:

Yorumlar

  • sarıyer haber
    2016-04-08 16:34:43

    whatsapp 'ın geç kalmış bu özelliği aktif etmesi gayet iyi oldu...

  • Yangın kapısı
    2016-04-20 23:34:44

    WhatsApp Şifreleme Özelliğini Aktifleştirmesi yüreğime bir nebze olsa su serti, özel hayatımız tehlike diye düşünüyordum...

Yorum Yap